PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Internetowa wizytówka Gdańska wygrywa rankingi

Internetowa wizytówka Gdańska wygrywa rankingi
Portal MM Trójmiasto przeprowadził ranking stron internetowych Gdańska, Sopotu i Gdyni. Strony były oceniane pod kątem dostępności i funkcjonalności zarówno dla mieszkańca, jak i turysty.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Portal MM Trójmiasto przeprowadził ranking stron internetowych Gdańska, Sopotu i Gdyni. Strony były oceniane pod kątem dostępności i funkcjonalności zarówno dla mieszkańca, jak i turysty. Ci, którzy zainteresowani są spędzeniem urlopu w Trójmieście, chcą dowiedzieć się czegoś więcej o naszym regionie, znaleźć miejsca noclegowe, czy miejsca warte odwiedzenia. Dla mieszkańców zaś ważne są informacje o działalności władz miasta, bieżące komunikaty, informacje o inwestycjach, zmianach lokalnego prawa czy nadchodzących wydarzeniach i imprezach.

Według MM Trójmiasto najważniejsze elementy dobrej strony miasta to:

  • Wszechstronna informacja dla mieszkańców i turystów

- dobrze prowadzony serwis informacyjny, będący źródłem wiedzy o wszystkich sprawach, wpływających na codzienne życie mieszkańców - np. remontach dróg, przerwach w dostawach prądu, nowych liniach autobusowych, zmianach lokalnego prawa, etc.,
- informator, jak załatwić urzędowe sprawy ze stale aktualizowaną bazą kontaktów; możliwość ściągnięcia dokumentów i wzorów, instrukcje; możliwość załatwienia części spraw online, pełne dane teleadresowe,
- informacje o bieżących wydarzeniach w mieście - sportowych, kulturalnych, naukowych etc.,
- mapa miasta, wyszukiwarka ulic,
- informacje dla przedsiębiorców i inwestorów,
- baza przydatnych linków,
- pogoda w mieście.

  • Strona będąca wizytówką miasta

- nieagresywna nowoczesność, estetyka i wykonanie strony, łatwość poruszania się
- dostępność treści w wielu wersjach językowych
- opis miasta dla turystów, rys historyczny, galerie i wideo, proponowane trasy wycieczkowe, opis najpiękniejszych miejsc, etc.

Jako, że trudno jednoznacznie określić czynniki wpływające na wrażenie podczas przeglądania strony www, przyjęto pięć kryteriów oceny:

1/ Pierwsze wrażenie
2/ Aktualne informacje miejskie i sposób ich prezentowania
3/ Funkcja urzędu on-line
4/ Kalendarz miejskich imprez i wydarzeń
5/ Strona dla turysty - dodatkowe elementy informacyjne

Strona gdańskiego magistratu wygrała w aż 3 kategoriach, oto, co o nas napisali:

Pierwsze wrażenie
? Ładnie, czysto i czytelnie. Drobny minus za częste błędy po wejściu na stronę. Podoba nam się czytelność wszystkich menu; na pierwszy rzut oka znalezienie danej informacji wydaje się proste.

Funkcja urzędu on-line
- Bardzo dopracowany dział. Każda sprawa, jaką obywatel chciałby załatwić w urzędzie, jest w przystępny sposób opisana i łatwa w wyszukaniu. Podano informacje o opłatach, wymaganych dokumentach, miejscu ich złożenia, terminie załatwiania, a nawet sposobie odwołania się od decyzji i podstawie prawnej. Tam, gdzie to możliiwe, do ściągnięcia przygotowano wnioski. Część spraw można załatwić przez stronę www, nie wymaga to logowania ani podania danych osobowych. Nawigacja bardzo user-friendly. Wielki plus.

Kalendarz miejskich imprez i wydarzeń

- Szczegółowy plan imprez i wydarzeń z podziałem na kategorie tematyczne. Część imprez wyróżniona na stronie głównej, kalendarz z możliwością wyboru daty, dokładna wyszukiwarka. Każda impreza jest opisana w rozwinięciu. Drobny minus w postaci braku możliwości "przewijania" kalendarza (następny miesiąc) nie psuje całości. Duży plus.

Strona dla turysty - dodatkowe elementy informacyjne

- Siedem wersji językowych. Vademecum turysty jest rozbudowane i spędzliśmy nad nim dużo czasu, opisy są ciekawe a zdjęcia generalnie ładne. Zaskoczyła nas mapa - w czasach powszechnego zastosowania google maps, twórcom strony Gdańska trzeba pogratulować dobrej roboty. Choć znalezienie miejskiego informatora zajmuje chwilkę, informacji jest bardzo dużo. Oprócz typowych, jak dyżurujące apteki, znaleźliśmy m.in. adresy domów studenckich i hipermarketów czy ciekawostki historyczne. 5

Podsumowując:
Strona www.gdansk.pl zdobyła w rankingu - 23 punkty, www.gdynia.pl ? 20, a www.sopot.pl ? 10 punktów.  

 

Edyta Tombarkiewicz / Biuro Prasowe

Tekst cytowany jest z www.mmtrojmiasto.pl