PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Informatyczna nagroda dla Miasta

Informatyczna nagroda dla Miasta
Już po raz siódmy specjalistyczny magazyn „Teleinfo” nagrodził instytucje i przedsiębiorstwa przodujące w stosowaniu innowacyjnych rozwiązań informatycznych. W kategorii administracji i służb użyteczności publicznej zwyciężył Urząd Miejski w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Już po raz siódmy specjalistyczny magazyn „Teleinfo” nagrodził instytucje i przedsiębiorstwa przodujące w stosowaniu innowacyjnych rozwiązań informatycznych. W kategorii administracji i służb użyteczności publicznej zwyciężył Urząd Miejski w Gdańsku.

 
37
Gdańsk znalazł się w bardzo dobrym towarzystwie. Zwycięzcą w kategorii banków, ubezpieczeń i instytucji finansowych został Bank BPH. Wśród korporacji z sektora energetycznego najlepszy okazał się natomiast PKN Orlen.

Nagroda „Złote Laury Teleinfo” to najbardziej prestiżowe polskie wyróżnienie w dziedzinie informatyzacji. W skład kapituły przyznającej wyróżnienie wchodzą wybitni specjaliści i eksperci z dziedziny informatyki różnych sektorów gospodarki: bankowości, przemysłu, energetyki i teleinformatyki oraz redaktorzy naczelni branżowych pism. Co roku do prestiżowych nagród magazynu „Teleinfo” nominowanych jest kilkadziesiąt firm i instytucji z całego kraju.

Złote Laury 2006 zostały przyznane w następujących kategoriach:
  • Administracja i służby użyteczności publicznej - Urząd Miejski w Gdańsku
  • Banki, ubezpieczenia i instytucje finansowe - Bank BPH
  • Energetyka - PKN Orlen
  • Handel i usługi - Dajar, Koszalin
  • Przemysł budowlano - montażowy, drzewny i meblarski - Pflejderer, Grajewo
  • Przemysł chemiczny i farmaceutyczny - Zakłady Chemiczne, Luboń
  • Przemysł elektroniczny, elektromaszynowy, maszynowy i motoryzacyjny - Philips Lighting Poland
  • Przemysł spożywczy - HJ Heinz, Pudliszki

Fot. Wydział Promocji Miasta, www.migutmedia.pl


Błażej Słowikowski


38
 
Marcin Szpak - zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej  
Błażej Słowikowski: Panie prezydencie co oznacza dla miasta zdobycie Złotych Laurów Teleinfo?
Marcin Szpak: Nagroda ma przede wszystkim wymiar prestiżowy. Oznacza, że informatyzacja Gdańska jest zauważana przez ekspertów.
BS: Magazyn teleinfo nie jest jednak skierowany do posiadaczy komputerów domowych. Kto zatem dowie się o sukcesie naszego miasta?
MS: Zgadza się informacja skierowana jest do specjalistów. Czytelnicy „Teleinfo” to w dużej mierze menedżerowie odpowiedzialni za tworzenie strategii IT, podejmowanie decyzji inwestycyjnych i zakupowych, oraz specjaliści kształtujący opinie zarządów firm. Są to zatem ludzie, na współpracy z którymi bardzo nam zależy.
BS: Co zdecydowało o zwycięstwie Gdańska?
MS: Wpływ na wysoką pozycję magistratu w Gdańsku w klasyfikacji gazety ma bez wątpienia możliwość korzystania i pracy w wielu systemach informatycznych - system Ratusz, system DOC-MAN (obieg spraw i dokumentów), system SIP w zakresie geodezji i planowania przestrzennego. W ostatnim okresie w Urzędzie Miejskim w Gdańsku wdrożono również programy dotyczące świadczeń rodzinnych, czy rejestracji pojazdu. Cały czas rozbudowywany jest system e-Gdańsk, dzięki któremu dostępnych jest 41 procedur on-line.
BS: Teleinfo to nie pierwsza nagroda dla miasta w dziedzinie informatyki.
MS: W tym zakresie mamy się z pewnością czym pochwalić. W 2004 roku otrzymaliśmy nagrodę złotej "@" dla najlepszej samorządowej strony internetowej w Polsce. W tym samym czasie raport z badań „Rozwój eGovernment w Polsce" przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej, wykazał, że gdański serwis www najlepiej w Polsce realizuje usługi publiczne za pośrednictwem Internetu.
BS: Gdańsk wypadł bardzo korzystnie także w raporcie organizacji Eurocities.
MS: Zgadza się, Gdańsk, Barcelona, Helsinki, Monachium, Manchester i Eindhoven to według raportu miasta, które realizują najbardziej zaawansowane projekty teleinformatyczne w Europie.
BS: W przypadku naszego miasta chodzi o wspominany już przez Pana projekt e-Gdańsk?
MS: Tak. Program ma na celu budowę systemu obsługi mieszkańców za pośrednictwem sieci komputerowych. Zamierzeniem autorów jest, aby w Urzędzie Miejskim i jego podjednostkach jak największą ilość spraw można było załatwić nie wychodząc z domu. Dla osób niepodłączonych do internetu, bądź nieposiadających komputera dostępne będą bezpłatnie tzw. furtki internetowe zlokalizowane w różnych częściach miasta.
Projekt „e-Gdańsk” jest jednym z największych tego typu realizowanych przez polskie i europejskie samorządy lokalne i przez organizację Eurocitiees wskazany został jako wzorzec dla innych.