PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Inauguracja 25. Festiwalu Szekspirowskiego i wyróżnienia dla jego twórców

Radość, wzruszenie i wdzięczność towarzyszyły rozpoczęciu 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego. Była to także okazja do podsumowań i uznania wieloletniej pracy i zaangażowania pasjonatów teatru. Festiwal wystartował, a na widzów czeka teatralna uczta wydarzeń i spektakli. Szekspir będzie królował w Gdańsku do 8 sierpnia.

A
A
Oficjalne otwarcie Festiwalu ogłosili Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego i Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji
Oficjalne otwarcie Festiwalu ogłosili Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego i Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji
fot. Dawid Linkowski, mat. GTS

Uroczysta inauguracja tegorocznej jubileuszowej edycji odbyła się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w piątek 30 sierpnia. Prowadziła ją aktorka Danuta Stenka. Oficjalne otwarcie Festiwalu ogłosili Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego i Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji.

Nie obyło się bez wspomnień i wzruszeń – to pierwsza edycja Festiwalu, która odbędzie się bez swojego założyciela i dyrektora artystycznego, zmarłego w marcu tego roku profesora Jerzego Limona.  

Podczas uroczystości szczególnie podkreślana była także możliwość bezpośredniego kontaktu ze sztuką. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię festiwal odbywał się tylko online. Tegoroczna edycja przyjęła formę hybrydową.

Wyjątkowe podziękowania

Jubileuszowa odsłona Festiwalu to dobra okazja do podsumowania minionych lat i wyróżnienia tych, którzy przez lata pracowali na markę tego uznanego w kraju i za granicą wydarzenia. Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego i Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji wręczyli podziękowania osobom, które współtworzyły i miały nieoceniony wkład w rozwój Festiwalu Szekspirowskiego.

Podziękowania dla dra Zbigniewa Canowieckiego
Podziękowania dla dra Zbigniewa Canowieckiego
fot. Dawid Linkowski

Obraz autorstwa Edwarda Dwurnika otrzymał dr Zbigniew Canowiecki, Przewodniczący Rady Fundacji Theatrum Gedanensis oraz Przewodniczący Rady Programowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Specjalne podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz Festiwalu otrzymały również: Joanna Śnieżko-Misterek, Halina Komolibio, Anna Ratkiewicz i Anna Szynkaruk-Zgirska.

Festiwal otworzył spektakl "Burza" w reżyserii Szymona Kaczmarka, własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Ćwierć wieku Szekspira w Gdańsku

Tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku to wyjątkowa okazja do wzięcia udziału w wydarzeniach artystycznych realizowanych przez zespoły z różnych stron świata, do spotkania z twórcami i animatorami oddanymi popularyzacji dorobku Szekspira, ale też – po ostatnich doświadczeniach pandemicznych skutkujących zamykaniem instytucji kultury – do ponownego odkrywania magicznego świata teatru na najwyższym światowym poziomie.

Podczas 25. edycji zobaczymy spektakle z Portugalii, Włoch, Litwy i Belgii oraz z Polski. Poza nurtem głównym, w programie także wydarzenia artystyczne Konkursu SzekspirOFF i produkcje ubiegające się o nagrody za Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2020/2021 – zwanym Konkursem o Złotego Yoricka.

Szczegóły i bilety na stronie: festiwalszekspirowski.pl

208478876_10157702670986612_3018658895815305699_n (1)
Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy