PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Hevelianum zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2020

W czwartek, 21 stycznia, serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej ogłosił wyniki ogólnopolskiego konkursu Popularyzator Nauki 2020. Gdańskie Hevelianum zwyciężyło w kategorii Instytucja.

A
A

Popularyzator Nauki to najstarszy w Polsce konkurs nagradzający uczonych, ludzi mediów, instytucje oraz społeczników, których pasją jest dzielenie się wiedzą w sposób przystępny dla każdego. Organizowany jest od 16 lat przez serwis Nauka w Polsce – PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, obecnie – Ministerstwo Edukacji i Nauki. Hevelianum, w kategorii „Instytucja” rywalizowało w tym roku z wrocławskim Hydropolis i Stowarzyszeniem Demagog z Katowic.

- Jestem niezwykle dumny, że Hevelianum może dziś dołączyć do zacnego grona laureatów tego konkursu. Jesteśmy wszyscy edukatorami, ale też pasjonatami, tego co robimy w pracy. Nagroda „Popularyzator Nauki” dodaje nam skrzydeł do odkrywania kolejnych naukowych zagadek i opowiadania o nich naszym odbiorcom – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Informacja o tak ważnej nagrodzie przychodzi do nas w symbolicznym czasie – w przededniu obchodów 410. rocznicy urodzin naszego patrona Jana Heweliusza, słynnego astronoma, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki XVII wieku – dodaje.

Oferta Hevelianum to m.in. interaktywne wystawy matematyczno-przyrodnicze, rozmowy online z naukowcami, ekspertami i popularyzatorami nauki, wykłady młodych naukowców, serie filmów prezentujących spektakularne doświadczenia naukowe oraz zajęcia w niestandardowy sposób uwzględniające szkolne podstawy programowe. Ważnym punktem są również konkursy astronomiczne, w tym międzynarodowy AstroCamera dla amatorów astrofotografii, czy wydarzenia plenerowe z nauką na pierwszym planie. Instytucja zlokalizowana na Górze Gradowej, z piękną panoramą Gdańska, to jednak nie tylko centrum nauki. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. W trudnym czasie związanym z pandemią koronawirusa, Hevelianum przeniosło swoją popularyzatorską działalności do internetu. Ofertę można śledzić na stronie www.hevelianum.pl oraz w mediach społecznościowych.

Więcej informacji o wynikach konkursu

Katarzyna Mejna (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Hevelianum