Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańszczanki – obywatelki, działaczki, liderki

Co decyduje o aktywności obywatelskiej gdańszczanek i czy Gdańsk będzie miastem kobiet? Odpowiedzi na te pytania poszukają uczestnicy piątkowej konferencji. Wydarzenie mówiące o kobiecym spojrzeniu na aktywność społeczną będzie transmitowane 9 października od godziny 10.00 na www.gdansk.pl. W dyskusji weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

A
A

Konferencja Gdańszczanki – obywatelki, działaczki, liderki to podsumowanie szerszego projektu badawczego pt. Gdańskie wspólnoty obywatelskie. Perspektywa kobieca, realizowanego przez Instytut Kaszubski wraz z Pomorskim Centrum Badań nad Kulturą UG. Celem projektu było stworzenie portretu współczesnych gdańszczanek jako aktywnych uczestniczek miejskiej sfery publicznej.

Podczas debat i paneli uczestnicy poszukają cech szczególnych kobiecej aktywności społecznej. Zastanowią się, co ją aktywuje i jak te działania napędzają publiczną aktywność mieszkańców Gdańska. Wyniki badań naukowych zostaną skonfrontowane z doświadczeniem m.in. Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Henryki Krzywonos, posłanki, Doroty Karaś, dziennikarki i Agnieszki Kasprzyk Mączyńskiej, aktywistki.

Konferencja kierowana jest do różnych środowisk i grup wiekowych. Podczas spotkania poruszone zostaną tematy związane z szeroko rozumianą zmianą społeczną wśród gdańszczanek, poprawą życia lokalnej wspólnoty, działaniami na rzecz równouprawnienia, możliwościami włączania kobiet w życie publiczne.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce, konferencja przyjmie model hybrydowy. Zaproszeni goście spotkają się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a wszystkie osoby zainteresowani tematyką konferencji mogą wziąć udział w transmisji online poprzez portal gdansk.pl.

Wydarzeniem towarzyszącym debacie będzie spacer po Stoczni Gdańskiej, który startuje 9 października o godz. 15.30 spod bramy nr 2. Uczestnicy przespacerują się po Stocznij Szlakami Kobiet. Przewodniczką będzie Anna Miler (Stowarzyszenie Arteria), działająca w ramach projektu herstorycznego Instytutu Kultury Miejskiej Metropolitanka. Zapisy na spacery odbywają się przez stronę IKM

Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy