PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańskie wsparcie dla poszkodowanej Turcji

Gdańskie wsparcie dla poszkodowanej Turcji
Efekty trzęsiania ziemi, które miało miejsce w nocy z 5 na 6 lutego w Turcji, wciąż dotykają mieszkańców tego terenu. Poszkodowani w tym zdarzeniu stracili swoje domy i dobytek życia. Dlatego też, dzięki przyjętej przez Radę Miasta Gdańska uchwale, 50 tysięcy złotych z budżetu Gminy Miasta Gdańska przeznaczonych zostanie na zakup pomocy rzeczowej dla miasta Gaziantep.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przyjęta uchwała zakłada udzielenie pomocy rzeczowej w postaci zakupu i przekazania materiałów opatrunkowych, lekarstw, artykułów higienicznych, żywności oraz artykułów dziecięcych ofiarom trzęsienia ziemi i odpowiada na potrzebę długookresowego wsparcia osób pokrzywdzonych trzęsieniem ziemi. 

- Oczywiście ta pomoc to kropla w morzu potrzeb, ale uważamy, że taki gest solidarności płynący z Gdańska z miasta, gdzie narodziła się Solidarność, jest bardzo ważny. Wiemy, że ta pomoc na pograniczu turecko-syryjskim to będzie bieg długodystansowy - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Uważamy, że najlepiej będzie przekazać te zabezpieczone pieniądze bezpośrednio międzynarodowej organizacji pozarządowej, która działa tam na miejscu, żeby zostały one wykorzystane zgodnie z potrzebami. 

Gdańskie wsparcie dla poszkodowanej Turcji fot. Piotr Witmann/www.gdansk.pl
Gdańskie wsparcie dla poszkodowanej Turcji. fot. Piotr Witmann/www.gdansk.pl

Solidarność ze społecznością dotkniętą trzęsieniem ziemi zadeklarowały już wszystkie trójmiejskie samorządy oraz samorząd województwa pomorskiego. Gdańsk, Gdynia i Sopot przekazują łącznie 150 000 zł na wsparcie lokalnych społeczności poszkodowanych w wyniku katastrofy. Taką samą kwotę przekazał także Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

- Chciałabym docenić i podziękować za wsparcie mieszkanek i mieszkańców Gdańska, którzy od miesiąca przekazują pomoc rzeczową w punkcie zbiórki Gdańsk Pomaga, obsługiwanym przez społeczność turecką - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Ze względu na uwarunkowania prawne, Gdańsk musi wskazać konkretny samorząd w Turcji, który otrzyma pomoc. Jest nim Gaziantep, ten sam, który otrzymał pomoc również m.in. z Sopotu. 

- Gdańsk jest miastem solidarności. Po raz kolejny okazujemy to, że zależy nam na innych ludziach i jesteśmy w stanie zjednoczyć się i pomagać. Dołączamy w ten sposób do innych miast, które już pomogły Turcji i Syrii w tym tragicznym dla nich czasie. 

Dzięki pomocy Fundacji Gdańskiej i Gdańskich Nieruchomości, w lutym udało się otworzyć punkt zbiórki pomocy materialnej dla ofiar trzęsienia ziemi. Dary wciąż można przekazywać w lokalu przy ul. Grunwaldzkiej 126.

- Z wolontariuszami z Gdańska zorganizowaliśmy pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi i do tej pory wysłaliśmy 3 tiry. Nasza praca skupia się na zapewnieniu niezbędnych potrzeb, takich jak jedzenie, środki higieny, leki, śpiwory, koce dla ludzi, którzy stracili swoje domy i cały swój majątek w wyniku tej katastrofy - mówi Hakan Haner, koordynator zbiórki. - Nasza praca wciąż trwa i nie byłaby możliwa bez hojności i wsparcia ludzi, którzy przekazują nam środki pieniężne i materiały potrzebne do zbiórki. Dziękuje tym, którzy dotychczas nam pomogli i zachęcamy innych do wsparcia naszej pracy.