PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańska młodzież rozpoczęła rywalizację w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych!

Uczniowie ze szkół w Gdańsku będą rywalizować w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych w ramach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży. Tak nazywane są od tego roku rozgrywki międzyszkolne, które w poprzednich latach określane były jako: Igrzyska Dzieci, Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Licealiada. W inauguracji Olimpiady, która odbyła się w środę na Stadionie Lekkoatletycznym przy al. Grunwaldzkiej 244 uczestniczył zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.

A
A
Przez cały rok szkolny uczniowie rywalizować będą w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych w ramach zawodów dzielnicowych, poprzez finały miejskie i wojewódzkie, po zawody ogólnopolskie. - Aby podkreślić gdański charakter rozgrywek i jeszcze bardziej zmobilizować dzieci i młodzież do aktywnej rywalizacji na terenie miasta, po raz pierwszy w tym roku sportowe zmagania dzieci i młodzieży otrzymały nazwę Gdańska Olimpiada Młodzieży – podkreślił Piotr Kowalczuk. Zaznaczył, że przez cały rok szkolny w rozgrywkach uczestniczy ok. 10 tys. uczniów z Gdańska, a zawodnicy mają prawo startu w wielu dyscyplinach.
Inauguracja Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Inauguracja Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
mat. pras. UMG

Podczas inauguracji w Miasteczku Sportowym odbyła się wspólna zabawa dla dzieci i młodzież. Odbyły sie m.in. rozgrywki sportowe, nauka pływania, gimnastyka korekcyjna, pływanie synchroniczne, zajęcia fitness i zajęcia plastyczne. Do dyspozycji uczniów były też: Fotobudka, dmuchane zjeżdżalnie i zamki dla dzieci.

Trzy kategorie wiekowe, kwadrant i trójbój lekkoatletyczny

W Olimpiadzie zawodnicy wystąpią w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (Igrzyska Dzieci), młodzież szkół podstawowych (Igrzyska Młodzieży Szkolnej) oraz młodzież szkół średnich (Licealiada).  Wśród dyscyplin są m.in. piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, unihokej, lekka atletyka oraz badminton i tenis stołowy. W tym roku po raz pierwszy odbędą się zawody w kwadrancie, zespołowej grze na punkty z użyciem drewnianego kija i piłeczki (podobnej do tzw. palanta). Nowością jest też trójbój lekkoatletyczny.

W inauguracji uczestniczyło ok. 150 uczniów
W inauguracji uczestniczyło ok. 150 uczniów
mat. pras. UMG
Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy