Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk w weekend zamieni się w europejską stolicę poezji

Od 23 do 25 marca do Gdańska zawita po raz piąty Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności. W programie festiwalu znajdują się, obok spotkań autorskich, m.in.: debaty i konfrontacje literackie, krytyczne kwadranse, slam poetycki, wieczór czytania poezji oraz gala wręczenia nagrody.

A
A

Od lat dzięki festiwalowi przemierzamy rzadko uczęszczane, a czasem wręcz niezbadane tereny europejskiej poezji. W tym roku uczestnicy festiwalu Europejski Poeta Wolności będą mogli sięgnąć do twórczości z Armenii, Azerbejdżanu, Bułgarii, Finlandii, Holandii, Islandii, Mołdawii i Wielkiej Brytanii.

Pierwszy dzień: Versopolis, Rusinek, debaty i Pablopavo

Wydarzenia programowe rozpoczynają się już przedpołudniem, 23 marca w Uniwersytecie Gdańskim, gdzie odbędą się spotkania z poetami sieci Versopolis, w tym z laureatką Nagrody EPW w roku 2014 – Dortą Jagić z Chorwacji. Spotkania te będą trwały od 11.00 do 15.00.

Dorta Jagic, laureatka z 2014 roku, wystąpi w ramach Versopolis
Dorta Jagic, laureatka z 2014 roku, wystąpi w ramach Versopolis
Materiały prasowe

Propozycją warsztatową dla osób dorosłych jest spotkanie z Michałem Rusinkiem (m.in. wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej), który 23 marca o godz. 16.00 przeprowadzi w IKM warsztaty Kolanko węża, czyli o metaforze nie tylko w poezji. Zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.

Ważnym elementem spotkań tłumaczy, krytyków, znawców literatury i czytelników są debaty: 23 marca w Europejskim Centrum Solidarności o godz. 18.00 rozpocznie się debata Korzenie wolności, w której wezmą udział: Miljenko Jegrović, poeta, prozaik, publicysta, jeden z najwybitniejszych pisarzy chorwackich, któremu uznanie przyniósł zbiór opowiadań o życiu w ogarniętej wojną Bośni i Hercegowinie Sarajevski Marlboro, Ilma Rakusa, szwajcarska poetka, pisarka, tłumaczka i poliglotka, Jarosław Mikołajewski, poeta, prozaik, dziennikarz i reportażysta, tłumacz z języka włoskiego i autor książki Wielki przypływ dotyczącej problemu uchodźstwa. Spotkanie moderuje Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, poeta, eseista, współtwórca Ośrodka „Pogranicze sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze, która w marcu 2018 roku otrzymała Europejską Nagrodę Kultury Księżniczki Małgorzaty.

Piątkowy wieczór zakończy czytanie poezji w językach narodowych zaproszonych gości oraz koncert Pablopavo i Ludzi w B90 na terenach postoczniowych. Początek: godz. 20.00. Koncert jest biletowany. Bilety w cenie 25 zł (z Kartą do Kultury) i 35 zł dostępne online https://tickets.soundrive.pl/pl/event/362/europejski-poeta-wolnosci oraz w dniu koncertu.

Dzień drugi: wolność kultury, krytyczny kwadrans – brzmi sensownie

Drugiego dnia, 24 marca o godz. 10.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się współorganizowana z siecią Oracle Cultural Network, debata Wolność w kulturze / Freedo(o)m of Culture. W spotkaniu wezmą udział: Jean Pierre Deru (założyciel sieci ENCATC i ORACLE), Mary Ann DeVlieg (przewodnicząca grupy roboczej przy Komisji Unii Europejskiej zajmującej się sztuką, prawami człowieka i sprawiedliwością), Jan Klata (reżyser i dramaturg teatralny), Michał Merczyński (dyrektor Festiwalu MALTA w Poznaniu), Paweł Potoroczyn (do 2016 roku dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza) oraz Anda Rottenberg (kuratorka, historyczka i krytyczka sztuki).

Najmłodsi również będą mieli swój czas podczas Festiwalu. W sobotnie przedpołudnie, 24 marca o godz. 11.00 do sieni IKM zaprasza Jarosław Mikołajewski, który opowie o swojej książce Wędrówka Nabu. Przedstawia ona historię małego uchodźcy wędrującego dziś do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom.

24 marca od godz. 11.00 w Bibliotece pod Żółwiem o swojej poezji opowiedzą Dumitru Crudu (Mołdawia), Erkka Filander (Finlandia) i Tatev Chakhain (Armenia), a dyskusje moderować będą Justyna Sobolewska, Zofia Król i Leszek Szaruga.

Popołudniu, 24 marca o godz. 17.30, w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się debata z muzykami - Brzmi sensownie. Agnieszka Szydłowska z Programu III Polskiego Radia porozmawia z Pawłem Sołtysem (Pablopavo), Grzegorzem Kwiatkowskim (Trupa Trupa) oraz Dorotą Masłowską o poezji w tekstach piosenek i wierszach, które inspirują współczesnych muzyków.

Ponadto w programie również: krytyczne kwadranse o osobistym podejściu do poezji w wykonaniu Agnieszki Wolny-Hamkało i Leszka Szarugi (24 i 25 marca, godz. 16.00 w IKM), konfrontacje polskich poetów (24 i 25 marca, godz. 16.30 w IKM), w których zmierzą się ze sobą twórcy różnych szkół i stylistyk: Piotr Matywiecki z Marcinem Sendeckim i Urszula Kozioł z Krystyną Dąbrowską oraz slam poetycki prowadzony przez Wojciecha Borosa w Pubie LOFT w 24 marca o godz. 19.00.

Dzień trzeci: atrakcje dla rodzin i (za)granice poezji

Ten dzień zaczynamy równolegle o godz. 11.00 rodzinną zabawą w poezję i prozę w IKM, na którą zaprasza Michał Rusinek. Wydarzenie przeznaczone jest dla rodziców z dziećmi w wieku 7–10 lat, obowiązują zapisy. Natomiast 25 marca od godz. 11.00 w galerii Pionova odbędą się spotkania z Alice Oswald (Wielka Brytania), Barbarą Kallą i Adamem Wiedemannem (tłumaczami holenderskiego poety Menno Wigmana) i Płamenem Dojnowem (Bułgaria). Rozmowami pokierują Szymon Kloska, Agnieszka Wolny-Hamkało oraz Piotr Śliwiński.

O tym, jak postrzega się polską poezję za granicą, co sprawia, że zdobywa ona czytelników w krajach tak kulturowo różnych jak Włochy, Stany Zjednoczone czy Chiny, w czym tkwi jej potencjał do przekraczania granic, i w jaki sposób kreować modę na wiersze z Polski opowiedzą – w rozmowie Tadeuszem Dąbrowskim - Marek Kazmierski, Michael Kruger i Beata Stasińska. Debata Zagranice polskiej poezji odbędzie się 25 marca o godz. 15.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

Punkt kulminacyjny – niedzielna gala

Nominowani do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018 są: Tatev Chakhian (Armenia) za tom Dowód (nie)osobisty, tłum. Haik Howannisjan i Paweł Sakowski, Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom „Nie ma kto pisać do pułkownika”, tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając, Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom Sofia Berlin, tłum. Hanna Karpińska, Dymitr Dobrew i Dorota Dobrew, Wojciech Gałązka, Erkka Filander (Finlandia) za tom Biała burza przebudzenia, tłum. Katarzyna Szal, Menno Wigman (Holandia) za tom Na imię mi Legion, tłum. Barbara Kalla i Adam Wiedemann, Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia) za tom Wolność, tłum. Jacek Godek, Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom Fałszywy Dymitr, tłum. Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas, Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom Zapadać w jawę, tłum. Magda Heydel.

Jak wyglądają nominowani do tegorocznego festiwalu?
Jak wyglądają nominowani do tegorocznego festiwalu?
Materiały prasowe

Laureat Nagrody Europejski Poeta Wolności otrzyma 100 000 złotych, jego tłumacz 20 000 złotych. Gala wręczenia Nagrody w reżyserii Wiktora Rubina odbędzie się 25 marca, o godz. 20.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Szczegóły: www.europejskipoetawolnosci.pl

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy