Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk solidarnie dla autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a cały kwiecień jest Miesiącem Wiedzy nt. Autyzmu. Gdańsk włącza się obchody - w naszym mieście będą organizowane kampanie informacyjno-edukacyjne, których głównym celem jest poszerzanie świadomości społecznej nt. autyzmu oraz budowanie postaw akceptacji i zrozumienia dla osób z autyzmem i ich bliskich. Ponieważ symbolicznym kolorem tych obchodów jest niebieski, dlatego Fontanna Neptuna zostanie podświetlona na niebiesko.

A
A

W kwietniu w naszym mieście zaplanowano kampanią „Gdańsk solidarnie dla autyzmu.” Będą m. in. koncerty, pokazy filmowe, dyskusje, pikniki dla dzieci. Lista wydarzeń będzie się jeszcze wydłużać. Kampanię koordynują Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym (SPOA)

Co w planach?

- 8 kwietnia 11.00-13.30 (w Europejskim Centrum Solidarności) pokaz filmu dokumentalnego „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej, który zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy dokument w 2017 r.;

- 8 kwietnia 18.00 (w Europejskim Centrum Solidarności) koncert charytatywny Antoniny Krzysztoń dla Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem; zaproszenie (304.13 KB)

Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na wyposażenie Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem, która będzie prawdziwym domem dla 12 osób z tą niepełnosprawnością oraz żywym pomnikiem tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arama Rybickiego

- 21 kwietnia 19.00 (w Ratuszu Staromiejskim) koncert charytatywny „Grzegorz Turnau dla dzieci z autyzmem”; Więcej na: https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Trwa-sprzedaz-biletow-na-koncert-Turnaua-na-rzecz-dzieci-z-autyzmem,a,102166

- 23 kwietnia 10.00-12.30 (w Europejskim Centrum Solidarności) pokaz brytyjskiego filmu „I am Me” w reżyserii Jenni Mason, projekcja z udziałem gdańskich licealistów, połączona z dyskusją nt. zjawiska przemocy wobec osób niepełnosprawnych.

Przyłącz się

- Kampania ma charakter parasolowy, co oznacza, że inne instytucje i placówki mogą zgłaszać
do organizatorów swoje wydarzenia, które organizują w ramach Miesiąca Wiedzy nt. Autyzmu na terenie Trójmiasta i okolic. Na potrzeby kampanii uruchomiona została strona na portalu społecznościowym Facebook - Strona GDAŃSK SOLIDARNIE DLA AUTYZMU, gdzie udostępniane są wydarzenia i wiadomości. Głównym celem jest dotarcie z informacją o autyzmie do możliwe najliczniejszej grupy odbiorców i jednocześnie zaangażowanie możliwe najszerszego grona osób do udziału w wydarzeniach – mówi Małgorzata Wokacz-Zaborowska  z Fundacji IWRD.

Organizatorzy kampanii przekonują, że zależy im, by zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę autyzmu, opowiedzieć o tym zaburzeniu i jego specyfice. O różnorodności i indywidualizmie osób z autyzmem, o ich zaletach, talentach, radościach, ale też codziennych zmaganiach i wyzwaniach.

- Zależy nam, by zachęcić do poszerzenia wiedzy nt. autyzmu oraz do wspierania osób z tym zaburzeniem. Zgodnie z zasadą – poznaj zanim ocenisz – tłumaczy Małgorzata Wokacz-Zaborowska. - Wszystkie osoby i instytucje zainteresowane udziałem w kampanii zachęcamy do kontaktu poprzez stronę na FB i współpracy. Pokażmy naszą solidarność z osobami z autyzmem – tu w Gdańsku solidarność społeczna ma szczególny wymiar! Udostępniajmy, klikajmy kciuki w górę, a przede wszystkim organizujmy i bierzmy udział w wydarzeniach.

Na apel już odpowiedzieli nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 69 w Gdańsku, gdzie 4 kwietnia zaplanowano pokaz filmu pt. „Tacy jak Wy”, pogadankę i zajęcia warsztatowe, a także spotkanie z mamą dziecka z autyzmem.

Oficjalne obchody w Gdańsku rozpoczną się 2 kwietna, gdy fontanna Neptuna zostanie podświetlona niebieskim światłem. Iluminacja będzie działać od zmierzchu 2 kwietnia do około 6:00 następnego dnia.

Anna Mizera-Nowicka (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy