Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk rozbłyśnie na zielono - akcja #17 milionów

Na całym świecie cierpi na nie ok. 17 mln osób. 6 października to Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W ramach obchodów przez cały miesiąc Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat prowadzi kampanię, której celem jest zwiększenie świadomości dot. MPD. Elementem działań jest ogólnopolska akcja podświetlania budynków na zielono. W Gdańsku na zielono rozświetli się wiadukt przy ul. Kościuszki i pomnik fontanny Neptuna.

A
A

Neptun to jeden z najbardziej rozpoznawalnych miejskich symboli. Od lat „angażuje się" w inicjatywy, których celem jest symboliczne okazanie wsparcia, podkreślenie wagi aktualnych wydarzeń czy zwrócenie uwagi na istotne kwestie. Biało-czerwony podczas Święta Niepodległości, niebieski w Dniu Świadomości Autyzmu, w koszulce wolontariusza w czasie trwania Gdańskiego Tygodniu Wolontariatu, w szaliku kibica w dniach ważnych meczów piłki nożnej, a ostatnio – w maseczce podczas lockdownu. 

Zielona iluminacja odnosi się do nadziei i jest symbolicznym gestem solidarności ze wszystkimi chorującymi na mózgowe porażenie dziecięce. Zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i przebiegu MPD, codziennego funkcjonowania, potrzeb i problemów z jakimi zmagają się chorzy, a także zachęcanie do okazywania im należnego wsparcia i szacunku oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu jest celem organizowanej od 2015 kampanii #17milionów.

Więcej informacji o akcji: 17milionow.pl

Agnieszka Kowalkiewicz (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdańskie Wody