Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk przywraca stanowisko miejskiego carillonisty

W dwudziestolecie gdańskich carillonów, 19 września 2018 r., o godz. 11:00, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczy nominację na stanowisko miejskiego carillonisty. Obejmie je dr Monika Kaźmierczak. Uroczystość odbędzie się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta i zakończy się recitalem gdańskiej mistrzyni.

A
A

– Gdańskie korzenie muzyczne są bardzo głębokie. Warto je odtwarzać i pielęgnować. Carillon niesie za sobą niemal pięć wieków tradycji, a współcześnie towarzyszy nam przy ważniejszych miejskich wydarzeniach – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Przywrócenie stanowiska naszego carillonisty jest więc naturalnym sposobem upamiętnienia współczesnej dwudziestoletniej działalności. Od 2009 roku miasto szczyci się jedynym w Polsce carillonem mobilnym nazwanym na cześć miasta – „Gdańsk” – dodaje Adamowicz.

Według źródeł po raz pierwszy automatyczny carillon miał zabrzmieć od 1561 roku w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Osoba programująca jego mechanizm była najpewniej wynagradzana była przez Radę Miejską, co księgi kasy miejskiej odnotowują to po raz pierwszy w 1576 roku. Decyzję o nominacji na stanowisko wydawał pierwszy burmistrz. Z kolei znamy dane ostatniego miejskiego carillonisty, którym był Georg Edel, sprawujący swoje stanowisko do marca 1945 roku.

Carilllon, czyli dzwony

Po wojnie carillony zamilkły. Dekret Hermana Goeringa nakazywał przetopienie dzwonów. Te, które nie zostały zniszczone, zostały wywiezione do Niemiec. W Gdańsku pozostała tylko część dzwonów. Nie wywieziono na przykład 16 dzwonów z Biskupiej Górki, które uruchomiono oficjalnie w 1940 roku. W 1970 roku zamontowano je na wieży Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Przestały grać w 1990 r.

– Dzwony z Biskupiej Górki można dziś zobaczyć w Muzeum Nauki Gdańskiej – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska –  Ich demontaż, podyktowany złym stanem technicznym, był możliwy także dzięki temu, iż 1989 roku przywrócono instrument w wieży kościoła św. Katarzyny. Początkowo było to automatyczne urządzenie, w 1998 roku dołączono 12 dzwonów i klawiaturę gry ręcznej. W 2000 roku w Ratuszu Głównomiejskim zamontowano nowy instrument, który można usłyszeć dziś podczas spaceru ulicą Długą. Wszystkimi carillonami, również tym mobilnym, zarządza obecnie Muzeum Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. 

Nowa miejska carillonistka dr Monika Kaźmierczak
Nowa miejska carillonistka dr Monika Kaźmierczak
Aleksandra Guździk

Gdańska tradycja – tajemnice i ciekawostki

Instrument obsługiwał tzw. programista, ponieważ carillon ratuszowy z 1561 roku był automatyczny. Otrzymywał stałą pensję kwartalną oraz dodatkowe wynagrodzenie, gdy programował melodie z okazji wyborów do Rady Miejskiej, rozpoczęcia i zakończenia Jarmarku św. Dominika oraz innych ważnych okoliczności.

– Początkowo programistę ratuszowego carillonu nazywano różnie, na przykład ustawiaczem śpiewającego mechanizmu zegarowego czy ustawiaczem dzwonów. W wieku XVIII wieku najczęściej spotykanym określeniem był tytuł „Raths-Uhr Glockensteller”, co należy tłumaczyć jako: „ustawiacz dzwonów ratuszowego zegara”. W wieku XIX przyjęły się nazwy „Glockenist” lub „Glockenspieler” zarówno dla carillonisty kościoła św. Katarzyny jak i programisty ratuszowego automatu – mówi prof. Danuta Popinigis z Akademii Muzycznej

Kim jest nowy carillonista?

Miejskim carillonistą, a właściwie carillonistką, zostanie dr Monika Kaźmierczak, również wykładowczyni gdańskiej Akademii Muzycznej. Absolwentka gdańskiej akademii, która ukończyła także naukę w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort, jest także związana z Polskim Stowarzyszeniem Carillonowym oraz Muzeum Gdańska, dla którego gra koncerty. Od wielu lat realizuje z powodzeniem projekty propagujące muzykę carillonową. Koncertuje także w Polsce i za granicą.  

– Dla Gdańska koncertuję już od 2001 roku, z dwuletnią przerwą na studia w Holandii. Cieszę się, że wracamy do dawnej gdańskiej tradycji – mówi dr Monika Kaźmierczak, przyszła miejska carillonistka. – Do moich zadań należało będzie granie cotygodniowych koncertów na wieży kościoła św. Katarzyny (piątki o 14.45) i wieży Ratusza Głównego Miasta (w soboty o 12.05). Do tego koncerty świąteczne oraz koncerty na specjalne okazje, np. rozpoczęcie i zakończenie Jarmarku św. Dominika. 

Uroczystość przywrócenia stanowiska miejskiego carillonisty rozpocznie się o godz. 11:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Ok. 11:25 artystka zagra inauguracyjny koncert z carillonu umiejscowionego w ratuszowej wieży. W listopadzie 2018 r., z okazji dwudziestolecia gdańskich carillonów, Muzeum Gdańska wyda przewodnik poświęcony dziejom tych instrumentów.

Program uroczystości:

19 września 2018 r., godz. 11:00

Wielka Sala Wety

Ratusz Głównego Miasta

ul. Długa 46/47

(wejście przez przedproże od strony ul. Długiej)

11:00 – powitanie dyrektora Muzeum Gdańska dr. hab. Waldemara Ossowskiego

11:03 – przemówienie prezydent Gdańska Pawła Adamowicza

11:13 – laudacja dr. hab. Waldemara Ossowskiego

11:15 – wręczenie przez prezydenta Gdańska mianowania na miejskiego carillonistę dr Monice Kaźmierczak

11:17 – przemówienie i zaproszenie do wysłuchania recitalu dr Moniki Kaźmierczak

11:25 – recital carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta (publiczność może go wysłuchać z ul. Piwnej)

11:35 – poczęstunek, wywiady indywidualne.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy