Gdańsk gospodarzem Walnego Zgromadzenia ICORN
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk gospodarzem Walnego Zgromadzenia ICORN

Gdańsk gospodarzem Walnego Zgromadzenia ICORN
Solidarność to hasło przewodnie Walnego Zgromadzenia Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia – ICORN, które w dniach 8-10 czerwca odbędzie się w Gdańsku. Do Europejskiego Centrum Solidarności przyjedzie ponad 250 uczestników z ponad 35 krajów. Wydarzenie będzie częściowo otwarte dla publiczności. Przedstawiciele mediów, którzy chcieliby uczestniczyć w oficjalnym otwarciu zaplanowanym na czwartek, 9 czerwca o godz. 9.30, proszeni są o zgłaszanie się po akredytacje.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
001_flaga

Siła solidarności i znaczenie wolności słowa nabierają coraz większego znaczenia w obecnych czasach kryzysu, zawieruchy i wojny. Na całym świecie pisarze, artyści i dziennikarze stają w obliczu rosnących zagrożeń i prześladowań. International Cities of Refuge Network (ICORN) to globalna organizacja sieciowa zrzeszająca ponad 75 miast oferujących długoterminowe, tymczasowe rezydencje dla zagrożonych pisarzy, artystów i dziennikarzy.

Spotkanie w Gdańsku

Zainspirowane historią gdańskiego ruchu Solidarność, Walne Zgromadzenie ICORN, będzie okazją do spotkania członków, pisarzy i artystów na emigracji oraz władz miejskich i gości po trzech długich latach pandemii. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska uroczyście otworzy wydarzenie w czwartek, 9 czerwca o godz. 9.30, po czym, o godz. 10.00 nastąpi inauguracyjne przemówienie Lecha Wałęsy, laureata Pokojowej Nagrody Nobla i byłego prezydenta Polski.

W programie dnia otwarcia Walnego Zgromadzenia ICORN odbędzie się również debata z udziałem burmistrzów i wiceburmistrzów z siedmiu różnych krajów, w tym Aleksandty Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Wadyma Boychenko, burmistrza Mariupola, Femke Helsema, burmistrz Amsterdamu, Keti Luarasi, zastępczyni burmistrza Tirany,  Daga Mossige, zastępcy burmistrza Stavanger, Edyty Tamošiūnaitė, zastępczyni burmistrza Wilna i Jeana-Luca Romero-Michela, zastępcy burmistrza Paryża. Tematem debaty będzie „Jak miasta mogą działać na rzecz ochrony i rozwoju liberalnej demokracji, pluralizmu, otwartości i różnorodności kulturowej w czasie wojny? ”

Jednym z punktów programu będzie także ogłoszenie startu II edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza.

W trakcie dwóch dni odbędzie się kilka dyskusji panelowych na temat wolności słowa, międzynarodowej solidarności, sztuki i demokracji oraz przyjmowania uchodźców z udziałem pisarzy i artystów na emigracji, decydentów politycznych i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Uczestnicy zaangażują się w różnorodny program, w tym warsztaty na temat ochrony i promocji zagrożonych pisarzy i artystów, dobrostanu psychospołecznego i bezpieczeństwa cyfrowego. We wszystkich wydarzeniach będzie brany pod uwagę kontekst i wpływ wojny w Ukrainie.

Artystami występującymi pierwszego dnia konferencji będą: białoruska artystka i aktywistka Lesia Pcholka, obecna rezydentka ICORN w Gdańsku, muzycy Yasmine El Baramawy (Egipt/ Malmö) i Justina (Iran/ Piteå) oraz artyści Maryam Sharifi i Hamid Sakhizada (Afganistan/Harstad). Drugiego dnia Zgromadzenia obejrzymy poetyckie wystąpienia Murshidy Akter (Bangladesz/Kopenhaga) i Hafsah Mujali (Jemen/Amsterdam). Konferencję zakończy pokaz filmu „Writing on the City” irańskiego reżysera i rezydenta ICORN, Keywana Karimiego.

Akredytacje

Przedstawiciele mediów, którzy chcieliby uczestniczyć w oficjalnym otwarciu, zaplanowanym na czwartek, 9 czerwca o godz. 9.30, proszeni są o zgłaszanie się po akredytacje na adres: marta.formella@gdansk.gda.pl. Wolność słowa, solidarność i demokracja

Festiwal Literacki Europejski Poeta Wolności

Walne Zgromadzenie ICORN odbędzie się równolegle z Festiwalem Literackim Europejski Poeta Wolności. Dwoje rezydentów ICORN, Aaiún Nin (Angola, Kraków) i Dareen Tatour (Palestyna/Östersund) będzie czytać swoje wiersze w czwartek, 9 czerwca o 21.00 w ramach Festiwalu literackiego.

Więcej o Festiwalu można przeczytać w osobnym komunikacie.

Partnerami Walnego Zgromadzenia ICORN w Gdańsku są: Visit Gdańsk, Gdańska Galeria Miejska, Galeria Güntera Grassa i NOMUS/Nowe Muzeum Sztuki.