Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańscy seniorzy świętują cały miesiąc

W Gdańsku Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - który na świecie obchodzony jest 1 października - świętowany jest nie jeden dzień, a cały miesiąc. Konsultacje medyczne, koncerty, wykłady, warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe i wiele więcej propozycji przygotowano w październiku właśnie z myślą o najstarszych mieszkańcach. Październik w Gdańsku należy do seniorów, a co czwarty mieszkaniec naszego miasta znajduje się w wieku emerytalnym.

A
A

- Życzę gdańskim seniorom wielu długich i pogodnych lat w zdrowiu, szczęściu i radości. Tak by jesień życia okazała się naprawdę złotą, głównie za sprawą gorących uczuć, którymi darzą Was bliscy, znajomi i sąsiedzi – zwraca się do najstarszych mieszkańców z okazji ich święta Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska.
Co czwarty mieszkaniec naszego miasta znajduje się w wieku emerytalnym. Gdańskich seniorów jest już blisko 120 tysięcy. I co roku przybywa im lat. To właśnie dla nich przygotowano wiele propozycji edukacyjnych, artystycznych, rekreacyjnych i sportowych, tak by wspólne świętowanie trwało cały miesiąc. Bogatą ofertę zajęć dla seniorów przygotował Gdański Archipelag Kultury, do aktywności fizycznej zaprasza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, warsztaty artystyczne przygotowały Gdańska Galeria Miejska oraz CSW Łaźnia. Szczegółowa oferta Gdańskich Dni Seniora znajduje się tutaj (18.1 KB).

Gdański Fundusz Senioralny – edycja specjalna
Z okazji święta najstarszych mieszkańców przygotowano także specjalną edycję Gdańskiego Funduszu Senioralnego, w którym można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 500 zł na realizację projektu.
- Po pierwsze w tej edycji o dofinansowanie mogą starać się nie tylko seniorzy, ale także osoby przygotowujące się do wieku emerytalnego – otworzyliśmy fundusz dla osób od 50 roku życia. Ponadto w tej edycji chcemy zrealizować inicjatywy w czterech kluczowych kategoriach takich jak: inicjatywy dotyczące zdrowia, edukacji, wsparcia społecznego oraz aktywności obywatelskiej i wolontariackiej – mówi Agnieszka Buczyńska – prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Październik to miesiąc seniorów w Gdańsku, liczymy więc, że część inicjatyw odbędzie się także w tym okresie.
Z Funduszu mogą korzystać osoby, które działają w nieformalnych grupach senioralnych. Zainteresowani skorzystaniem z tej formy dofinansowania powinni zgłosić się do Regionalnego Centrum Wolontariatu (pod nr tel. 58 772 42 19 lub pod adresem: ul. Pl. Solidarności 1, Gdańsk, Budynek ECS, III p. pok. 3.35). Zgłoszenia przyjmowane są do 6 października, a realizacja inicjatyw musi nastąpić do końca tego roku.

Gdańscy seniorzy lubia się bawić
Gdańscy seniorzy lubia się bawić
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy