Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gala Amber Look 2018. Będzie się działo

Podczas gali Amber Look 2018 wręczone zostaną nagrody Amberif Design Award, a także Mercurius Gedanensis. Specjalną atrakcją będzie pokaz mody oraz bursztynu, w tym prezentacja „1983: Biało- zielona historia” z okazji 35-lecia zdobycia przez Lechię Gdańsk Pucharu Polski. Gala Amber Look odbędzie się w piątek o godz. 20.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

A
A

Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK Trends & Styles
Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK Trends & Styles
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nagrodę główną Amberif Design Award - 10 tys. zł - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza otrzymała Silvia Bellia z Niemiec. Nagrodę Bursztynową, ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, 1 kg bursztynu przyznano Kairi Sirendi z Estonii. Nagrodą Srebrną, ufundowaną przez KGHM Polska Miedź SA, 1 kg srebra – nagrodzono polskiego artystę Mirona Kutarbę. Osoby, które promują Gdańsk jako Światową Stolicę Bursztynu, zostaną uhonorowane medalami Prezydenta Miasta Gdańska i statuetkami Bursztynowych Dźwigów.

W piątkowy wieczór w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim publiczność obejrzy także kolekcje przygotowane przez polskich projektantów mody we współpracy z twórcami biżuterii z bursztynu, w tym pokaz „1983: Biało- zielona historia” przygotowanego z okazji 35-lecia zdobycia przez Lechię Gdańsk Pucharu Polski. Podczas prezentacji będzie można zobaczyć ubrania autorstwa Joli Słomy i Mirka Trymbulaka inspirowane strojami Lechii Gdańsk z różnych okresów rozgrywek. Kolekcję wykonano w nawiązaniu do barw klubowych z użyciem motywów roślinnych na specjalnie zaprojektowane tkaniny. Elementy roślinne pojawiają się również we fryzurach i makijażu wykonanych przez Pomorskie Studium Sztuk Wizualnych.

Podczas pokazu usłyszymy muzykę Grzegorza Łapińskiego, która zawiera fragmenty nagrań udostępnionych przez Muzeum Lechii Gdańsk: zapis z meczu finału Pucharu Polski w 1983 roku, hymnu Lechii i nagrania Silvera, legendarnego rapera z Wrzeszcza, z okazji 70-lecia powstania gdańskiego klubu. W wizualizacjach przygotowywanych przez Trytom Studio pojawiają się okładki gazet dokumentujące najważniejsze momenty w historii klubu. Pokaz zorganizowany jest przez miasto Gdańsk przy współpracy ze Związkiem Miast i Gmin Morskich, Lechia Gdańsk i Zbigniewem Zalewskim, kustoszem Muzeum Lechii.

Joanna Kubik (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Biuro Prasowe