PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dzień Przedszkolaka w Gdańsku pod hasłem ogrodów i pokoju

Ponad 30 gdańskich placówek wzięło udział w pierwszym etapie projektu „Natura i ogrody przedszkolne w Gdańsku” realizowanym z okazji Gdańskiego Dnia Przedszkolaka 2018. Placówki już od kwietnia zaczęły tworzyć „zielone małe inwestycje pełne natury i kolorów”.

A
A

Efekty działań, m.in. w postaci wystawy fotografii oraz występu teatru zostały zaprezentowane we wtorek podczas obchodów Dnia Przedszkolaka i konferencji „Ogrody z Pokoju” w przedszkolu nr 57 na gdańskim Przymorzu.

W Gdańsku Dzień Przedszkolaka od kilku lat świętowany jest poprzez realizację projektów zgodnych z polityką społeczną Gdańska. W tym roku ze względu na 100 lat niepodległości realizowany jest projekt dotyczący pokoju na świecie.

Dzień Przedszkolaka w przedszkolu nr 57 w Gdańsku
Dzień Przedszkolaka w przedszkolu nr 57 w Gdańsku
mat. pras. UM

Koordynator projektu, prezes Trójmiejskiego Oddziału Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego, Ewa Słomińska poinformowała, że placówki zostały wyposażone w materiały i narzędzia ogrodnicze, m.in. skrzynie, folie i ziemię. W przedszkolach odbyły się pikniki, spacery, wystawy, sadzenie roślin i wspólne działania dzieci i rodziców. Zorganizowano też warsztaty dla ponad 60 nauczycieli. Został opracowany i wydany „Poradnik gdańskiego ogródka w przedszkolu”. Realizacja projektu jest finansowana przez miasto.

Ewa Słomińska ma nadzieję, że „ogrody przedszkolne staną się początkiem zabawy w pokój”. „Bardzo nam zależy, abyśmy ucząc najmłodszych gdańszczan, mieli na uwadze to, jak przeciwdziałać zagrożeniom dla pokoju”. „Bawimy się w pokój, nie uczymy strzelania, uczymy się bronić w inny sposób a pokój jest tam, gdzie są  zaopiekowane przez wszystkich dzieci” – tłumaczy.

Dzień Przedszkolak w przedszkolu nr 57 w Gdańsku
Dzień Przedszkolak w przedszkolu nr 57 w Gdańsku
mat. pras. UM

W ramach drugiego etapu projektu, wystawa 60 fotografii z projektu „Natura i ogrody przedszkolne w Gdańsku” Marty Polak będzie prezentowana we wszystkich przedszkolach w mieście. W drugim etapie mają uczestniczyć prawie wszystkie gdańskie przedszkola. Celem tego etapu jest m.in.pokazanie najmłodszym mieszkańcom Gdańska, że miasto jest otwarte, że mogą się tu spotykać ludzie różnych wyznań, narodowości, ras i kultur. Dzieci mają być zapoznawane np. z życiem mieszkańców innych państw.

Gdańsk dba o ofertę edukacyjną przedszkoli

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk zapewnił, że miasto dba o ofertę edukacyjną przedszkoli w mieście i o to, żeby zainteresowani gdańszczanie nie mieli problemu z umieszczeniem swoich dzieci w przedszkolach. - To nie jest miejsce tylko spędzania czasu, żeby rodzic mógł spokojnie pójść do pracy, ale jest to konkretna oferta edukacyjna, w której dzieci mają coraz bogatsze, coraz bardziej rozwijające zajęcia - podkreślił. 

Dzień Przedszkolaka ustanowiony został przez Sejm RP w 2013 roku na 20 września. Jest to umowna data, bo przedszkola na świętowanie same wybierają któryś z wrześniowych dni.

Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy