PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dwie nominacje do Fryderyków za „Motets”

Dwie nominacje do Fryderyków za „Motets”
Wczoraj, 6 marca ogłoszono nominacje do Fryderyków, nagrody przyznawanej przez Akademię Fonograficzną. Wśród nominowanych znalazła się płyta „Paweł Łukaszewski – Motets”, wykonywana przez Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Nagranie zostało nominowane w dwóch kategoriach: Album roku muzyka współczesna i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na płycie znajdują się utwory, które, choć sięgają do tradycji, to jednak podane są we współczesnej aranżacji. Możemy posłuchać m.in. tytułowych „Motette” (wersja z 2011 roku), Carus Verlag, Germany czy „Alleluia” (2014), Walton, USA. Melomani docenią również „Pięć żałobnych pieśni kurpiowskich” (2009), skłaniających do refleksji nie tylko w warstwie formalnej nad stykiem tradycji i nowoczesności, ale i metafizycznej obecności. Kompozycje Pawła Łukaszewskiego porównywane są utworów z tradycji emblematycznego stylu i uniwersalnego przekazu.

Jedyni wykonujący chóralny Pendereckiego

Polski Chór Kameralny został założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego. Od 1983 jest prowadzony przez brata założyciela – Jana. W swoim dorobku zespół ma ponad 600 prawykonań kompozycji od muzyki a cappella aż po duże formy oratoryjne. Chór wykonuje nie tylko utwory dawne, ale i dzieła współczesnych kompozytorów, m.in. Wojciecha Kilara czy Krzysztofa Pendereckiego.

„Schola Cantorum Gedanensis” była zapraszana na polskie i międzynarodowe festiwale, takie jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Warszawskie Spotkania Muzyczne czy Bydgoski Festiwal Muzyczny. Chór gościł również w Salzburgu, Dreźnie, Berlinie i Tokio, a w ramach tournée koncertował w niemal całej Europie oraz w USA, Kanadzie i Japonii.

Co ciekawe, Polski Chór Kameralny to jedyny chór na świecie, który posiada w swoim repertuarze wszystkie utwory Krzysztofa Pendereckiego przeznaczone na chór a cappella. Dorobek Chóru jest jednak znacznie bogatszy – ponad 80 płyt CD, kaset magnetofonowych i video, z których 18 było nominowanych do Fryderyków. Zespół zdobył dwukrotnie prestiżową nagrodę Orphee D’or, przyznawaną przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej. Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jest Instytucją Kultury Miasta Gdańska.

Nie tylko muzyka poważna

Śledząc listę nominowanych, fani muzyki odnajdą również inne znane zespoły z gdańskich scen muzycznych. Warto wymienić tu chociażby zespół Algorhythm nominowany za album „Mandala” (kat. Muzyka Jazzowa), którego słuchacze mogą znać z występów np. podczas zeszłorocznego Festiwalu Jazz Jantar.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze