PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Druga kadencja Rady Imigrantów i Imigrantek dobiegła końca

Druga kadencja Rady Imigrantów i Imigrantek dobiegła końca
Dyżury w poszczególnych dzielnicach, udział w wybranych komisjach konkursowych, a także praca wśród społeczności szkolnych to tylko niektóre z aktywności przedstawicielek i przedstawicieli II kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek. O działalności rady oraz planach na przyszłość rozmawiano podczas spotkania z prezydent Dulkiewicz.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Dziękuję Wam za zaangażowanie i działania, które jako wolontariuszki i wolontariusze wykonujecie na rzecz społeczności Gdańska. Wasza praca to suma małych czynności, które składają się na to, że krok po kroku jesteśmy bardziej otwarci i patrzący sercem na potrzeby ludzi, którzy do naszego miasta przybywają z różnych stron świata. Razem budujemy miasto solidarne i otwarte na drugiego człowieka – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podczas spotkania z Radą Imigrantów i Imigrantów.

Spotkanie online było okazją do podsumowania działań drugiej kadencji rady oraz przekazania rekomendacji do dalszych działań rady w trzeciej kadencji. Przypomnijmy, że druga kadencja trwała od 16.10. 2018 do 16.10. 2020 roku.
W skład rady wchodziły osoby z 11 różnych narodowości: z Rosji, Rosji/Krymu (Tatarka Krymska), Rosji/Czeczenii, Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Syrii, Tunezji, Francji, Niemiec i Brazylii.

Wśród swoich działań w tej kadencji rada miała m.in. comiesięczne dyżury w formie otwartych spotkań z mieszkańcami i mieszkankami Gdańska w domach i klubach sąsiedzkich rozmieszczonych w różnych dzielnicach. Odbywały się również spotkania, prezentacje i warsztaty dla dzieci i młodzieży (spotkania z uczniami i uczennicami szkoły podstawowej oraz średniej, zaangażowanie we współpracę z organizacją pozarządową (IRSE) prowadzącą w szkołach zajęcia z zakresu tolerancji i różnorodności).
Przedstawicieli i przedstawiciele rady konsultowali i opiniowali działania z różnych zakresów merytorycznych urzędu miejskiego, brali także udział w posiedzeniach komisji konkursowych dotyczących realizacji zadań publicznych w zakresie integracji cudzoziemców.

Co ważne, wiosną, na początku pandemii wolontariuszki i wolontariusze służyli wsparciem, zarówno jako tłumacze przygotowując materiały informacyjne dotyczące Covid-19 w różnych językach, a także odpowiadając na pytania i wątpliwości imigrantów i imigrantek przebywających w naszym mieście poprzez media społecznościowe - fanpage Rady Imigrantów imigrantek: https://www.facebook.com/gdanskaradaimigrantowiimigrantek

Plany na przyszłość
Rada drugiej kadencji rekomendowała wśród działań na przyszłość kontynuowanie dyżurów wśród społeczności lokalnych, w różnych miejscach miasta i spotykanie się zarówno z imigrantami, imigrantkami, jak i ze wszystkimi osobami, organizacjami, instytucjami, szkołami i innymi podmiotami, zainteresowanymi rozmową oraz współpracą w ramach działań na rzecz wsparcia integracji i poczucia „lokalności” nowych mieszkańców i mieszkanek Gdańska.
Przedstawiciele rady zaznaczyli również potrzebę nawiązania współpracy z Radą do spraw Równego Traktowania, na rzecz zapewnienia naszym nowym mieszkańcom i mieszkankom poczucia bezpieczeństwa oraz wiedzy na temat praw i możliwości otrzymania wsparcia w sytuacjach związanych z dyskryminacją i agresją.

Przyszła kadencja - III kadencja Rady Imigrantów i Imigrantek będzie liczyła maksymalnie 15 osób. Obecnie trwa rekrutacja, która zakończy się pod koniec października.

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze