PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Czytelnicy na tropie zbrodni

Czytelnicy na tropie zbrodni
Miłośnicy i miłośniczki powieści kryminalnych mogą się szykować na kolejną odsłonę festiwalu Afera Kryminalna. Przez trzy dni, od 6 do 8 października, będzie można spotkać się z pisarzami i pisarkami, wziąć udział w warsztatach kryminalistycznych oraz spacerować śladami zbrodni. Największy na Pomorzu festiwal kryminału powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Festiwal otworzy Tajemnicze Spotkanie Autorskie, które rozpocznie się 6 października o godzinie 18.00 przed wejściem do Parku Oliwskiego. Kto będzie gwiazdą spotkania? Co będzie czekało na przybyłych? To ściśle chroniona tajemnica. Jedyne co można zdradzić, to że uczestnicy nie opuszczą granic Oliwy, oraz że przygotowanych będzie wiele niespodzianek.

W piątek, 7 października wydarzenie przeniesie się do Biblioteki Oliwskiej, przy ul. Opata J. Rybińskiego 9. Przez cały dzień trwać będzie zabawa kryminalna z nagrodami. O 17.30 rozpocznie się panel „Co nas bawi?”, w którym wezmą udział poczytni autorzy komedii kryminalnych – Małgorzata Starosta i Jacek Galiński. Natomiast w kolejnym spotkaniu zatytułowanym „Co nas przeraża?” gośćmi będą Maciej Siembieda, Magda Stachula i Krzysztof Maćkowski. Panel będzie zarazem premierą najnowszej powieści Magdy Stachuli „Nieobliczalna”, którą czytelnicy będą mogli zakupić jako pierwsi w Polsce.

Trzeciego dnia festiwalu, 8 października będzie można wziąć udział w spacerze kryminalnym śladami Barnaby Uszkiera, który poprowadzi gdańska pisarka Agnieszka Pruska. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 przed Ratuszem Staromiejskim, ul. Korzenna 33/35, a trasa spaceru wieść będzie przez Główne Miasto.

Natomiast przez cały dzień miłośników powieści kryminalnych gościć będzie u siebie Biblioteka Manhattan, przy al. Grunwaldzkiej 82. O godzinie 11.00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat z Magdą Stachulą, która jest również autorką serii „Ekipa na tropie”. Na wydarzenie obowiązują zapisy. O 14.30 nie lada gratka dla fanów kryminalistyki. Tajniki pracy grafologicznej zdradzi Leszek Koźmiński („Kryminalna Piła”) – wykładowca i funkcjonariusz policji.

O 16.00 początek panelu dyskusyjnego „Miejsce zbrodni”. Jego gośćmi będą Tomasz Duszyński i Zuzanna Gajewska. O 17.00 na specjalne życzenie czytelników odbędzie się spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim. Kolejny panel dyskusyjny „Być panem życia i śmierci” rozpocznie się o godz. 18.00. Udział w nim wezmą: Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej i Przemysław Piotrowski.

Wielki finał festiwalu to spotkanie online z gościnią specjalną Sharon Bolton i premiera jej najnowszej książki „Mrok”, wydanej przez Wydawnictwo Amber. Z tej okazji o godzinie 19.30 odbędzie się spotkanie online z autorką na Facebooku Biblioteki (@BibliotekaPublicznaGdansk). Porozmawia z nią Olga Kowalska (Wielki Buk – blog literacki), znana i ceniona blogerka i vlogerka. Rozmowę tłumaczyć będzie Piotr Łuba.

We wszystkie dni festiwalu będzie można kupić książki autorów obecnych na spotkaniach. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program dostępny jest także w załączniku. 

aaaamberif2022_ergo_arena_mat_mtg