Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Centrum Hewelianum ogłosiło przetarg na budowę planetarium

Nowoczesne planetarium wraz z salami wystawienniczymi, a wszystko ukryte pod ziemią na Górze Gradowej w Gdańsku – 19 września ogłoszono przetarg na wybór generalnego wykonawcy. Koszt budowy to ok. 21 mln złotych. Centrum Hewelianum czeka na oferty do 19 października 2018 roku.

A
A

- Budowa planetarium, to kolejny przykład skutecznego pozyskiwania środków unijnych. Konsekwentnie zdobywamy finansowanie z Unii Europejskiej, dzięki któremu udało się już zrewitalizować i zaadaptować na cele wystawienniczo-edukacyjne Koszary Schronowe, Baterię Moździerzy wraz z Poterną, Galerię Strzelecką, a w tym roku również Wozownię Artyleryjską  Przy wsparciu tych środków możemy rozwijać tę część Gdańska, tak by zarówno mieszkańcy jak i turyście mogli korzystać z jeszcze większej oferty rekreacyjnej i naukowej przygotowywanej przez Hewelianum - mówi Aleksandra Dulkiewicz zastępca prezydent ds. polityki gospodarczej. 

 Podziemne planetarium powstanie z rozbudowy obiektu Kaponiery Południowej. Inwestycja da Centrum Hewelianum możliwości poszerzenia oferty edukacyjnej.
– Interdyscyplinarna jednostka, jaką jest Centrum Hewelianum, dzięki planetarium zyska możliwość wzbogacania oferty i dalszego rozwoju. Ochrona i rozwój infrastruktury zabytkowej przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej Gdańska – mówi Paweł Golak Dyrektor Centrum Hewelianum. – To realizacja kolejnego etapu zagospodarowania Góry Gradowej

Oferty należy składać w siedzibie zamawiającego do 19 października 2018 roku.
– Mamy nadzieję, że planetarium jest wyzwaniem, które spotka się z dużym zainteresowaniem oferentów pomimo obserwowanych trudności na rynku budowlanym – mówi Iwona Kopania, kierownik Działu Inwestycji Centrum Hewelianum.

Rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie generalnego wykonawcy jest planowane w drugiej połowie grudnia 2018 roku, jednak ze względu na procedury zawarte w Prawie zamówień publicznych, oferenci mają prawo do odwołań, co może wpłynąć na przedłużenie procedur.  Planuje się, że planetarium na Górze Gradowej w Gdańsku pierwszy raz przyjmie gości w 2021 roku.

Centrum Hewelianum co roku rozwija swoją ofertę edukacyjną, organizuje wydarzenia takie jak Noc Muzeów czy Noc Naukowców. Otwiera się również na inicjatywy prospołeczne m. in. Parkowisko, którego finał odbędzie się 22 września na terenie Hewelianum. 
W minione wakacje Centrum odwiedziło 54 546 osób i jest to zauważalny wzrost w stosunku do roku poprzedniego.  W swoich planach Hewelianum ma również przebudowę Domu Zdrojowego w gdańskim Brzeźnie i stworzenie tam Centrum Edukacji Ekologicznej.

 Dokumentacja i szczegółowe informacje znajdują się na stronie:
http://www.hewelianum.pl/zamowienia-publiczne/252_dpz-26-9-2018-przetarg-nieograniczony-na-budowe-planetarium-wraz-z-przebudowa-wspolczesnej-przybudowki-do-kaponiery-poludniowej-i-rekonstrukcja-odcinka-muru-carnota

Joanna Bieganowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Centrum Hewelianum