Bursztynowe święto gdańskich małżeństw
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Bursztynowe święto gdańskich małżeństw

Bursztynowe święto gdańskich małżeństw
W Światowej Stolicy Bursztynu niemal 100 gdańskich par świętowało 44. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Jubilaci przyjęli gratulacje, statuetki i dyplomy od Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Wieczór uświetnił koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Bursztynowe Gody to inicjatywa Światowej Rady Bursztynu, wydarzenie odbyło się w naszym mieście po raz czwarty.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tegoroczna edycja Bursztynowych Godów, po przerwie spowodowanej pandemią, powróciła w poniedziałek, 4 lipca. Wieczorem, w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance miłość celebrowały pary, które wzięły ślub w 1978 roku. Wówczas „tak” w gdańskim Urzędzie Stanu Cywilnego powiedziało sobie 4120 par. Zaproszenie na uroczystość było otwarte dla wszystkich gdańszczan, wystarczyło odpowiednio wcześniej zgłosić się do rzędu Stanu Cywilnego i potwierdzić zawarcie małżeństwa 44 lata temu. 

Jubilatom podczas uroczystości gratulowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

- Szanowni Jubilaci bardzo się cieszę, że możemy wrócić do gdańskiej tradycji Bursztynowych Godów. Jesteśmy w oktawie świętowania Światowego Dnia Bursztynu. W tym roku uczciliśmy ten dzień w Muzeum Bursztynu wpisem największej bryły bursztynu do księgi Rekordów Guinnessa – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Serdecznie Państwu gratuluję tak imponującego stażu małżeństwa. Cieszę się, że wybraliście Gdańsk, jako miejsce do życia i dzisiaj, podczas tej wyjątkowej, bursztynowej rocznicy wspólnie możecie celebrować swoją miłość.

Jubilaci otrzymali bukiety kwiatów, dyplomy i pamiątkowe statuetki w kształcie medalu, w którym znajdują się dwie połówki bursztynu. Statuetki zaprojektowała Emilia Kohut, projektantka biżuterii, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. Jedną z niespodzianek, jaka czekała tego wieczoru na jubilatów były pamiątkowa sesja zdjęciowa. Portrety wykonała Lidia Popiel polska fotografka, ambasadorka gdańskiego bursztynu.

Bursztyn bałtycki to szlachetna żywica powstała co najmniej 40 mln lat temu, której od wieków ludzie przypisują właściwości magiczne i lecznicze. Nazywany Złotem Północy i skarbem Gdańska, ma specyficzny zapach i jest źródłem energii. Otrzymany od Gdańska, upominek z okazji Bursztynowych Godów ma być dla bursztynowych par magicznym amuletem na kolejne szczęśliwe lata małżeństwa oraz następne rocznice.