Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2020 – powoli zbliża się koniec okresu naboru projektów

Do 16 kwietnia trwa nabór projektów do budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Pozostaje coraz mniej czasu na złożenie wniosku, warto więc dopracowywać swoje pomysły i nie czekać do ostatniego dnia.

A
A

Do tej pory gdańszczanie złożyli prawie sto projektów. Doświadczenie z lat poprzednich podpowiada, że druga połowa okresu naboru to większa aktywność mieszkańców i z dnia na dzień projektów powinno być więcej. Kwota na budżetu obywatelskiego na 2020 rok to 18,5 mln zł, z czego 3,6 mln zł przeznaczona jest na projekty ogólnomiejskie.

 

A jakie projekty można składać? Zakres tematyczny jest bardzo szeroki i obejmuje zdecydowaną większość zadań, które gmina może realizować w ramach swojej działalności. Przykłady: inwestycje miejskie (place zabaw, boiska, zieleńce, remonty, budowy dróg czy chodników, ścieżek rowerowych), programy aktywizujące (treningi, spacery, biegi), działania edukacyjne (kursy, warsztaty, szkolenia), działania kulturalne, dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców czy opieki nad zwierzętami.

Baner BO 3

Warto zastanowić się czego brakuje w dzielnicy i złożyć projekt. Teraz jest ten czas, kiedy można realnie decydować o miejskim budżecie.

Przypominamy najważniejsze zasady złożenia wniosku:

  • Każdy mieszkanie Gdańska bez względu na wiek czy zameldowanie może złożyć dowolną liczbę projektów dzielnicowych czy ogólnomiejskich.
  • Projekty składa się w systemie elektronicznym poprzez stronę internetową gdansk.pl
  • Złożony w systemie projekt należy wydrukować, zebrać 1 podpis poparcia i dostarczyć lub przesłać do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w tym do Zespołów Obsługi Mieszkańców przy ul. Partyzantów 74 i Wilanowskiej 2.
  • W Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 w sali obsługi mieszkańców czynny jest punkt konsultacyjny BO, gdzie można złożyć projekt, także w systemie elektronicznym jeśli ktoś nie posiada komputera czy internetu.

 

W przygotowaniu projektów pomagają urzędnicy, pełna lista kontaktów dostępna jest na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. Na stronie dostępne są też wszystkie informacje o tegorocznej edycji BO, czyli regulamin, kwoty dzielnic i wzory dokumentów. Można też sprawdzić, jakie projekty do tej pory złożyli mieszkańcy. Warto też odwiedzić stronę Facebook „Budżet Obywatelski dla Gdańska”, gdzie na bieżąco zamieszczane są informacje, które mogą pomóc w złożeniu projektu.

Sylwia Betlej (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Komunikacji Społecznej