PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Brokerzy innowacji Miast Europy będą współdziałać w Gdańsku

Brokerzy innowacji Miast Europy będą współdziałać w Gdańsku
Przez ponad 2,5 roku pod przywództwem Gdańska miasta partnerskie z całej Europy wymieniały się swoimi doświadczeniami, dobrymi praktykami, a czasem i porażkami w zakresie innowacji społecznych. Teraz czas na podsumowania i wnioski - w dniach 11-13 kwietnia Gdańsk będzie gościł partnerów projektu Boosting Social Innovation na „(Nie) konferencji społecznie innowacyjnych miast”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Paryż, Strasburg, Turyn, Mediolan, Barcelona, Braga, Baia Mare, Wrocław oraz prowincja Skania zjeżdżają do Gdańska. Formuła (nie) konferencji zobowiązuje, by wydarzenie miało odmienny charakter od standardowych konferencji.

- Na (Nie) konferencję oprócz gości zagranicznych przyjadą przedstawicieli polskich dużych miast. Osoby, które zajmują się rozwojem, budują i wdrażają strategie. Prawdziwy rozwój miast następuje wtedy, gdy działania są zintegrowane. Bo rozwój wymaga uwzględnienia zarówno ekonomicznych, jak i społecznych aspektów – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Jak tłumaczą organizatorzy konferencji z Wydziału Rozwoju Społecznego, trzonem innowacji społecznych jest podejmowanie prób sprostania starym wyzwaniom czy problemom, ale w inny sposób. Jest to poszukiwanie rozwiązań, pomysłów, które powodują, że nasze miasta stają się lepszym miejscem do życia.

- Partnerzy projektu BoostINNO, m.in. Turyn, Paryż, Mediolan czy Barcelona już od wielu lat wspierają tego typu innowacyjne działania, gdyż widać ich korzyści. Mediolański Crowdfunding obywatelski, marka „Miasto przyjazne w 100% młodzieży” z portugalskiej Bragi, współtworzenie polityk w Strasburgu to tylko kilka przykładów tego typu działań – mówi Piotr Kowalczuk. - Musimy coraz pełniej stawać się brokerami innowacji oraz tam, gdzie można, dzielić się zadaniami z organizacjami pozarządowymi. Gdańsk czyni to skutecznie od lat. Cieszę się, że nasi partnerzy z kilkunastu europejskich Miast powierzyli nam koordynację projektu. Po deklaracji, którą w imieniu PMG podpisałem w Paryżu, liczymy na wspólną kontynuację. Dyplomacja Miast i wzajemne uczenie się to jedyna droga do społecznego sukcesu Europy.

Gdzie?
Miejsce konferencji również jest niestandardowe: hala stoczniowa przy ulicy Elektryków zostanie na te dni zaaranżowana na potrzeby BoostINNO. Kolacja zacznie się od wspólnego gotowania zupy, która po degustacji trafi do podopiecznych Towarzystwa Brata Alberta. Wspólny posiłek poprzedzony zostanie koncertem niezwykłej orkiestry Vita Activa, której głównym mottem działalności jest hasło „Przez sztukę do samodzielności”.
Konferencja ma charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gdańska. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja: na sesję plenarną (11 kwietnia) https://boostinno.evenea.pl/ Sesja będzie prowadzona w języku angielskim. Będzie zapewnione tłumaczenie symultaniczne.

Na warsztaty z architektami i wspólne projektowanie przyszłego centrum innowacji społecznych https://socialhub.evenea.pl/

Projekt Boosting Social Innovation realizowany był w ramach programu URBACT III i współfinansowany przez Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wydział Rozwoju Społecznego jest liderem projektu, w skład partnerstwa wchodzą: Paryż, Strasburg, Turyn, Mediolan, Barcelona, Braga, Baia Mare, Wrocław oraz prowincja Skania.

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze