Bądź gotowy do głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Bądź gotowy do głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023

Bądź gotowy do głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023
Już tylko 3 dni dzielą mieszkańców Gdańska rozpoczęcia głosowania na projekty 10. Edycji Budżetu Obywatelskiego. Będzie można wybierać spośród 305 inicjatyw z zakresu: zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa i inwestycji drogowych. W puli Budżetu Obywatelskiego są 22 063 118 złotych. Głosowanie rusza w poniedziałek, 26 września o północy na www.gdansk.pl i potrwa do 10 października. Oddając głos można wygrać nagrody, a dzielnica z najwyższą frekwencją zyska świąteczne iluminacje.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aaaamberif2022_ergo_arena_mat_mtg

Już teraz wchodząc na stronę www.gdansk.pl/budzet-obywatelski w "Zgłoszone projekty 2023" można zapoznać się z propozycjami zmian w naszym mieście.  

W tegorocznej puli BO gdańszczanie mają do wykorzystania 22 063 118 złotych. W tym na:

 • projekty ogólnomiejskie - 4 250 700 zł
 • projekty dzielnicowe - 17 812 418 zł

W tej puli mieści się także kwota Zielonego Budżetu Obywatelskiego, która wynosi 4 977 944 złote, z czego:

 • projekty ogólnomiejskie ZBO - 1 259 100 zł
 • projekty dzielnicowe ZBO - 3 718 844 zł

Kto może głosować ?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Zasady przyznawania punktów

Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy. Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów.

Minimalne progi poparcia

W tym roku zostały obniżone progi poparcia dla projektów w trakcie głosowania: do realizacji projektów konieczne jest uzyskanie minimalnego progu poparcia: 100 dla projektu dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego, 200 dla projektu ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego. Nowością jest minimalny próg na projektów ogólnomiejskich Zielonego BO – 200. Tylko projekty dzielnicowe Zielonego BO pozostają bez limitów. 

Mobilne Punkty Głosowania

Na czas trwania głosowania między 26 września a 10 października, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom głosowanie, pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami organizują Mobilne Punkty do Głosowania. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów zagłosować na wybrane projekty. Aby zagłosować w punkcie mobilnym wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. Wykaz wszystkich miejsc, w których można wziąć udział w głosowaniu dostępny będzie na stronie internetowej: www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Zielony Budżet Obywatelski

W tym roku, już po raz trzeci można głosować na Zielony Budżet Obywatelski. Do głosowania zakwalifikowały się aż 94 zielone projekty.

O wyodrębnienie środków na ten cel z podstawowej puli Budżetu Obywatelskiego apelowali mieszkańcy i aktywiści. Zielony Budżet Obywatelski zadebiutował w 2020 roku. Zakłada przede wszystkim rozwój publicznych, ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni poprzez budowę nowych przestrzeni zielonych oraz renowacje i modernizację zagospodarowania istniejących.

Nagrody za głosowanie

Gdańszczanki i gdańszczanie, którzy wezmą udział w głosowaniu mogą wygrać nagrody:

 • dla mieszkańców - 100 pakietów z gadżetami, które otrzyma co setna głosująca osoba. Liczenie rozpoczyna się o godz. 00:01 w poniedziałek, 26 września, a kończy na 10-tysięcznej osobie głosującej.
 • dla dzieci i młodzieży - 3 nagrody specjalne - Dziesiąta, sto dziesiąta i tysiąc dziesiąta osoba w wieku od 0-19 lat, która zagłosuje na projekty Budżetu Obywatelskiego za pomocą kodu QR wygrywa nagrodę specjalną. Kod można znaleźć na terenie miasta, na wszystkich plakatach i citylightach promujących etap głosowania. 10-ta osoba wygrywa słuchawki, 110-ta – głośnik, a 1010-ta – hulajnogę.
 • dla dzielnicy za najwyższą frekwencję – iluminacje świąteczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski  znajduje się baza przydatnych informacji na temat całego procesu konsultacji oraz głosowania. Znajdują się tu również materiały promocyjne dla wnioskodawców do pobrania on-line: plakaty, ulotka.

Do 14 października 2022 r. poznamy szczęśliwych zwycięzców.

Budżet Obywatelski na Facebooku: gdanskBO

Kontakt

 • Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami
 • Referat ds. Współpracy z Mieszkańcami
 • Tel.: 58 323 66 51, 58 323 66 37, 58 323 63 37
 • e-mail: budzetobywatelski@gdansk.gda.pl