Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

800 dzieci z rodzin uboższych i mniej zaradnych – czeka na prezenty

- Jestem chłopcem, moje ulubione kolory to pomarańczowy, czerwony i niebieski. Lubię oglądać filmy i grać w piłkę nożną. Chciałbym zostać zawodowym piłkarzem – czytamy w liście opisującym siedmioletniego Kubę z Gdańska. Na podstawie m.in. takich informacji darczyńca przygotuje Kubie paczkę w ramach gdańskiej akcji charytatywnej „Każdy może pomóc”.

A
A

W czwartek podczas sesji Rady Miasta została zainaugurowana VII edycja świątecznej akcji „Każdy może pomóc” organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i miasto na rzecz gdańskich dzieci, których różne potrzeby są zaniedbywane i są podopiecznymi MOPR. Pierwsze listy podczas tegorocznej akcji wylosował uczestniczący w sesji prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Pomysłodawczyni akcji, Magdalena Theus z MOPR w Gdańsku tłumaczy, że paczkę przygotowuje się na podstawie listu-charakterystyki konkretnego dziecka.   – To jest niesamowite, że darczyńca może sobie wyobrazić to dziecko i podarować odpowiedni, dedykowany tylko jemu prezent – podkreśla.

Pomysłodawczyni akcji Każdy może pomóc , Magda Theus z listami dzieci czekających na świąteczne prezenty
Pomysłodawczyni akcji "Każdy może pomóc", Magda Theus z listami dzieci czekających na świąteczne prezenty
mat. promocyjne MOPR

Akcja zakłada, że darczyńca i obdarowane dziecko nie mają możliwości poznania się. - To są święta, to jest magia, przygotowywanie prezentów sprawia nam radość i chodzi o to, żeby od początku do końca zachować tę tajemnicę – tłumaczy Theus. Gdański MOPR jest pierwszym w kraju Ośrodkiem, który próbuje realizować takie ponadstandardowe działania w zakresie pomocy społecznej.

Już siódmy raz inspirowani jesteśmy przez zespół gdańskiego MOPR i liderkę akcji „Każdy może pomóc” Magdalenę Theus do dodawania skrzydeł najmłodszym gdańszczankom i gdańszczanom – zauważa Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - To co wyróżnia akcję wśród innych akcji charytatywnych to spersonalizowanie i dedykowanie wsparcia w odpowiedzi na konkretne listy. To bardzo ważne, by pomoc rozwijała talenty i silne strony dzieci – argumentuje zastępca prezydenta.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz losuje listy dzieci w ramach akcji Każdy może pomóc
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz losuje listy dzieci w ramach akcji "Każdy może pomóc"
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

MOPR przygotował 800 listów, charakterystyk dzieci z rodzin, które z różnych powodów są wspierane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Może to być np. problem ubóstwa czy przemocy w rodzinie. O wyborze dziecka decyduje pracownik socjalny, który zna jego sytuację.

W poprzednich latach po listy zgłaszały się i przygotowywały paczki osoby nie tylko z Gdańska. Prezenty docierały nie tylko z całego kraju ale też z zagranicy, np. z Niemiec i Szwecji. W poprzednich sześciu edycjach „Każdy może pomóc” udało się obdarować łącznie prawie 2,5 tysiąca gdańskich dzieci. Projekt został doceniony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 roku: jego autorka, Magdalena Theus zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pracownik Socjalny Roku 2013”.

Zainteresowani pobraniem listu mogą skontaktować się z MOPR przy ul. Dyrekcyjnej 5 w Gdańsku. Tel. 797 909 120 lub mail: kmp@mopr.gda.pl

Przygotowane upominki trzeba dostarczyć w dniach od 10 do 14 grudnia, w godzinach od 8.00 do 16.00 do siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich - AmberExpo przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku. Listy można odbierać do początku grudnia. Prezenty zostaną wręczone podczas grudniowej imprezy świątecznej.

Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy