PORTAL MIASTA GDAŃSKA

670 lat historii Gdańska na 670 stronach

670 lat historii Gdańska na 670 stronach
Muzeum Gdańska wraz z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku oddają gdańszczanom i gdańszczanom interdyscyplinarną publikację o badaniach archeologicznych prowadzonych na terenie dawnych jatek mięsnych przy ulicy św. Ducha. Publikację będzie można otrzymać bezpłatnie 20 grudnia 2018 r. podczas ostatniego spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Publikacja „Jatki mięsne w Gdańsku od XIV do XX w.” obejmuje 20 opracowań przygotowanych przez 18 autorów zebranych na ponad 670 stronach. Pozyskany z trzech parcel miejskich położonych przy ul. św. Ducha obszerny materiał został odkryty podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie dawnych ław (jatek) mięsnych w latach 2004-2005 przez obecne Muzeum Gdańska oraz 2009 r. przez Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Na niewielkiej działce, archeolodzy dotarli do reliktów średniowiecznej zabudowy z lat 30.-40. XIV w. aż po XX w.

Życie pod ziemią zaklęte

Podczas prac archeolodzy odkryli najdawniejsze relikty życia w mieście nad Motławą związane z prowadzącymi tu działalność rzeźnikami, a także domami zlokalizowanymi przy ul. Św. Ducha 44-46.

– Publikacja obejmuje nie tylko zagadnienia związane z budownictwem i jego przemianami przestrzennymi, ale także omawia odnalezione na terenie Głównego Miasta artefakty związane z życiem codziennym. To nie tylko kości zwierząt, ale także obszerny materiał ceramiczny: misy, fajki, czy kafle piecowe, ale także narzędzia wykonane z kamienia, metalu, monety, czy też w końcu przedmioty wykonane bursztynu, albo dewocjonalia…. pozostawione przez przybywających do Gdańska pielgrzymów. Interdyscyplinarne badania przedstawiają obraz dawnych gdańszczan pełny nowych, nieznanych kolorów – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Bezpłatna publikacja. Kto może ją otrzymać?

Bezpłatną publikację może otrzymać każdy, kto będzie uczestniczył w sesji naukowej, która rozpocznie się w czwartek, 20 grudnia 2018 r., o godz. 14:30 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Kilkadziesiąt egzemplarzy  zostanie rozdane o godz. 17:00, po zakończeniu sesji naukowej na podstawie kolejności wpisów do listy uczestników. To nie jedyna możliwość, by zdobyć tę publikację. Wystarczy wejść w Internet…

- Na wydanie „Jatek mięsnych” Muzeum Gdańska otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dla tych z osób, które z różnych względów nie będą mogły otrzymać egzemplarza w formie papierowej, przygotowujemy wersje na komputery oraz czytniki. Będzie je można wkrótce pobrać ze strony internetowej Muzeum Gdańska. W ten sposób mamy nadzieję dotrzeć do większej liczby czytelników, także w kraju i za granicą – dodaje Waldemar Ossowski.

To nie ostatnie wydarzenie związane z archeologią w Muzeum Gdańska. 21 grudnia 2018 r., o godz. 14:00 w Domu Uphagena zostanie otworzona wystawa „Historia Gdańskiej Codzienności”, na której będzie można zobaczyć artefakty pozyskane w trakcie badań powierzchniowych prowadzonych przy ul. Świętojańskiej w Gdańsku. Wystawę przygotowała dr Joanna Dąbal z Uniwersytetu Gdańskiego.