PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

50. rocznica uklęknięcia Willy'ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta

Gdańsk i Lubeka uczczą historyczny gest Willy'ego Brandta, Kanclerza Niemiec, który pół wieku temu, podczas pierwszej oficjalnej wizyty w powojennej Polsce, oddał hołd zamordowanym, klękając pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Transmisję obchodów rocznicy, koncert oraz rozmowę o znaczeniu tego gestu dla Polski i Niemiec, będzie można obejrzeć online w sobotę, 5 grudnia o godzinie 16.00, na portalu gdansk.pl.

A
A

Symboliczny gest Willy'ego Brandta - ówczesnego Kanclerza Republiki Federalnej Niemiec wykonany 7 grudnia 1970 roku - stanowił punkt zwrotny w budowaniu cierpliwej i mądrej naprawy trudnych od stuleci relacji polsko-niemieckich.

Wydarzenie upamiętni przygotowany przez organizatorów koncert muzyki klasycznej wykonaniu Polish Piano Trio oraz rozmowa przedstawiająca polskie i niemieckie spojrzenia na historyczny gest kanclerza Niemiec.

W pierwotnym zamyśle koncert miał mieć formę wspólnego wykonania requiem Krzysztofa Pendereckiego i requiem Johannesa Brahmsa przez połączone orkiestry i chóry Uniwersytetów Muzycznych Gdańska, Lubeki i Warszawy w filharmoniach tych miast. W związku z obecną sytuacją epidemiczną realizacja tego zamierzenia musi zostać przesunięta o rok.

Wydarzenie powstało z inicjatywy Lions Club Lubeka i Lions Club Gdańsk–1, a jego patronami i współorganizatorami są Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jan Lindenau, nadburmistrz Lubeki, Cornelia Pieper, konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Muzyczna w Lubece oraz Fundacja Willy Brandta w Lubece.

Program artystyczny:

Johannes Brahms – Trio fortepianowe c- moll nr 3 op. 101 cz. I / Piano Trio c- moll no 3 op. 101 part 1
Wykonawcy: Polish Piano Trio.

  • Robert Kwiatkowski – skrzypce – violin- geige  
  • Błażej Goliński – wiolonczela / cello/ violoncello
  • Dominka Glapiak – PIłasiewicz  fortepian – piano  

Transmisja rocznicowych obchodów będzie dostępna online, 5 grudnia o godzinie 16.00, na portalu gdansk.pl. Dostęp do transmisji będzie ogólnodostępny i bezpłatny.

Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy