PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

50 prac ze zbiorów Andrzeja Walasa. Nowa wystawa czasowa w Galerii Palowej

Większość z nich cieszyła dotąd oczy wąskiego grona koneserów sztuki. Od czwartku, 4 marca br. w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta będzie można obejrzeć ponad 50 prac malarskich z XIX w. pochodzących z prywatnej kolekcji Andrzeja Walasa. Wystawa „Dalekie światy – bliskie strony” ukazuje przemiany w sztuce dawnych gdańskich artystów poprzez nastrojowe pejzaże i realistyczne widoki architektury naszego miasta. Wystawa potrwa do 6 czerwca br.

A
A

– XIX wiek był w sztuce okresem bardzo niejednorodnym. W tym przełomowym stuleciu powstawało wiele nurtów i stylów. Prezentowane na wystawie dzieła pokazują wprost, że dawni gdańscy artyści znali tendencje w sztuce i trendy, a nawet… pomimo tego, że dwa wieki temu Gdańsk był ośrodkiem o znaczeniu lokalnym, potrafili je kształtować. Na wystawie znajdziemy zarówno romantyczne krajobrazy, jak i grafiki przedstawiające realistyczne widoki Gdańska. Te ostatnie, jako odpowiedź na potrzebę uwieczniania rzeczywistości, stanowiły zapowiedź rozwoju sztuki fotografii – mówi Dorota Powirska z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy.  

Na wystawie znajdzie się 14 obrazów olejnych i około 40 prac na papierze stworzonych przez artystów wywodzących się z trzech gdańskich rodów: Gregoroviusów, Meyerheimów i Hildebrandtów, aktywnych w XIX wieku. Wiele z nich zostanie pokazane publicznie po raz pierwszy. Część – prace Eduarda Hildebrandta - były prezentowane w 2019 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

– Niektóre z prac zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności ponownie, ale po raz pierwszy na wystawie znajdą się prace przedstawicieli wszystkich trzech rodów zasłużonych dla gdańskiej sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje cykl widoków z wyprawy dookoła świata autorstwa Eduarda Augusta Hildebrandta. Egzotyczne krajobrazy na pewno będą wspaniałym wytchnieniem w czasach ograniczeń podróży. Dzięki obrazom bez konieczności opuszczania Gdańska zanurzymy się w świat dawnego Makau, San Francisco oraz Wysp Złodziejskich – dodaje Dorota Powirska.

Wystawę w Galerii Palowej będzie można zwiedzać w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta, tj. codziennie z wyjątkiem wtorków, od godz. 10.00 do godz. 16.00. Ostatnie wejście jest możliwe do 45 minut przed zamknięciem Muzeum.

Ceny biletów wynoszą 6 zł dla osób dorosłych oraz 4 zł dla osób uprawnionych do zniżki. Wystawę można zobaczyć bezpłatnie dzięki Karcie Mieszkańca bądź Karcie Darczyńcy Muzeum Gdańska. Wystaw czasowych nie obowiązuje dzień wolnego wstępu.

Andrzej Walas [ur. 1957 w Łodzi], polski sportowiec, szermierz i rugbista, filatelista oraz kolekcjoner gdańskich dzieł sztuki. Jako rugbista zagrał w reprezentacji Polski 38 meczów. Czterokrotny Mistrz Polski, pięciokrotny Wicemistrz Polski w barwach gdańskiej Lechii. Dziś prowadzi kantor wymiany walut w Sopocie, udziela się społecznie i wzbogaca swoją kolekcję. Po blisko 40 latach zamiłowania do Gdańska i gromadzenia obiektów z nim związanych kolekcja stanowi olbrzymi, cenny zbiór obrazów, grafik, mebli, sreber, wyrobów z cyny, literatury i innych precjozów. Jest również Darczyńcą Muzeum Gdańska, wielokrotnie przekazywał w darze swoje dzieła sztuki do zbiorów Muzeum.

Dalekie światy – bliskie strony”. Gdańscy artyści romantyczni w kolekcji Andrzeja Walasa

  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
  • Kiedy: 4 marca (czwartek) – 6 czerwca (niedziela) 2021
  • Czynne: cały tydzień od 10.00 do 16.00 z wyjątkiem wtorków
  • Ceny biletów: taryfa w ramach wstępu do Ratusza Głównego Miasta, bądź osobno 6 zł normalny i 4 zł ulgowy
  • Bezpłatny wstęp: posiadacze Karty Mieszkańca i Karty Darczyńcy Muzeum Gdańska
  • Uwagi: ostatni wstęp do 45 min przed zamknięciem kas biletowych

Aktualne informacje o godzinach zwiedzania i cenach biletów

Andrzej Gierszewski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Muzeum Gdańska