Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

10 000 drzew zostanie posadzonych wiosną w Gdańsku

Na pierwsze wspólne sadzenie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaprasza w niedzielę 22 kwietnia 2018 r. w godzinach 11.00-15.00. Odbędzie się ono w Pasie Nadmorskim, na przedłużeniu ul. Kołobrzeskiej, w okolicy Parku im. Ronalda Regana. Do sadzenia wykorzystanych zostanie 2500 sadzonek trzech gatunków drzew.

A
A


Na przedłużeniu ul. Kołobrzeskiej tuż przy ciągu pieszo-rowerowym odnotowano znaczne zniszczenia drzewostanu spowodowane ubiegłorocznymi wichurami. Skutki te rekompensujemy poprzez nasadzenia uzupełniające. Pośród 2,5 tysiąca drzew znalazły się przede wszystkim trzyletnie dęby oraz dwuletnie lipy i jawory mierzące 0,8 metra wysokości. Wybór gatunków przygotowanych do zalesienia nie jest przypadkowy. Wynika bowiem z obecnych warunków siedliskowych oraz gwarantuje uzyskanie w perspektywie wieloletniej pożądanego, pięknego i długowiecznego lasu dla przyszłych pokoleń. Do wspólnego sadzenia zapraszamy wszystkich chętnych.

- Z doświadczenia wiemy, że Gdańszczanie z przyjemnością angażują się w tego typu przedsięwzięcia – mówi Ewelina Latoszewska, Kierownik Działu Utrzymania Zieleni - W 2017 roku zorganizowaliśmy dwie akcje sadzenia drzew na terenie lasów komunalnych w okolicy ulicy Arciszewskiego i w lesie komunalnym sąsiadującym z Parkiem im. Ronalda Regana. W każdej z nich uczestniczyło około stu osób. Rodzice z dziećmi z zaciekawieniem słuchały opowiadań leśników o fundamentalnym znaczeniu lasu, zagadnieniu retencji oraz instruktażu właściwego sadzenia drzewek – dodaje Latoszewska.

Sadzonki, narzędzia, rękawice oraz fachową pomoc zapewnia Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Potrzebne są wyłącznie chętne do pracy ręce. Warto spędzić czas na łonie natury i mieć swój osobisty udział w zazielenianiu Gdańska.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdańska na fantastyczną lekcję przyrody w pięknych okolicznościach Pasa Nadmorskiego.

Wiosną tego roku w pasie nadmorskim przewidziane są również dodatkowe nasadzenia w ramach budowy linii tramwajowej łączącej ul. Bulońską z Jabłoniową. Podpisana 17 kwietnia umowa na realizację robót, przewiduje również nasadzenie 2400 szt. drzew. Na obszarze 1 ha posadzonych zostanie 1200 sztuk dębu szypułkowego oraz po 600 sztuk lipy drobnolistnej i klonu jaworowego. Drzewka będą miały od 130 do 200 cm wysokości.

W maju sadzimy las w Matemblewie

Podobnie jak w roku ubiegłym Wydział Środowiska wspólnie z Nadleśnictwem Gdańsk organizuje otwarte sadzenie lasu w na terenie Leśnictwa Matemblewo dla wszystkich chętnych mieszkańców Gdańska. Impreza planowana jest na 12 maja w godz. 11.00 do 14.00. Na terenie 0,7 ha zostanie posadzonych 5000 sadzonek dębu bezszypułkowego. Akcję będą wspomagać pracownicy Lasów Państwowych oraz wolontariusze. Każdy mieszkaniec otrzyma imienny certyfikat z okazji uczestniczenia w sadzeniu lasu. Na zakończenie zapraszamy na ognisko i poczęstunek.

Alicja Bittner (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy