PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Waras, Omilanowska, Wesołowski – 45. Splendory przyznane

Waras, Omilanowska, Wesołowski – 45. Splendory przyznane
Street art, historia sztuki i muzyka. Reprezentanci tych dziedzin otrzymali Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Mariusz Waras, Małgorzata Omilanowska i Stefan Wesołowski otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody w wysokości 20 tys. złotych każda. Tytuł Mecenasa Roku otrzymała firma Ziaja.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Gdańskim Teatrze Wybrzeże, w piątkowy wieczór 9 marca zgromadzili się tegoroczni nominowani: Mieczysław Abramowicz; Paweł Aiger; Stanisław Danielewicz, Marcin Jacobson; Grzegorz Gzyl; Julia Kurek; Zespół Nagrobki; Paulina Ołowska; Małgorzata Omilanowska; Andrzej Mikołaj Szadejko; Mariusz Waras; Stefan Wesołowski i Trupa Trupa.

Komentarz wizualny
Splendora za „stworzenie na ścianach budynku WL4 galerii społecznego muralu, komentującego polską rzeczywistość społeczno-polityczną” otrzymał Mariusz Waras. Laureat jest artystą street artowym, a także grafikiem, projektantem, znanym z projektu m-city. Swoje prace pokazywał zarówno w kraju, jak i za granicą. Projekt m-city realizował m.in. w Dżakarcie. To artysta monumentalny i odważny nie tylko w formie, ale i w przekazie. Jego murale powstawały na ścianach m.in. w Galerii Muralu na gdańskiej Zaspie. W pracach Warasa można wyróżnić dwa znaczące nurty – miasto oraz komentarz społeczno-polityczny. Pierwszy z nurtów sięga do koncepcji miasta jako organizmu, złożonego z budynków, samolotów, tramwajów, statków czy sterowców. Obiekty te nawarstwiają się i powielają, tworząc gęstą, zabudowaną przestrzeń. Drugi nurt prac to zaangażowane murale, będące artystycznym głosem w aktualnych wydarzeniach sfery politycznej. Komentarze te wielokrotnie były omawiane w mediach ogólnopolskich i społecznościowych.

Budowanie nad Bałtykiem
„Za nieustającą działalność na rzecz kultury oraz za oczekiwaną książkę «Budowanie nad Bałtykiem. Studia architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi»” laureatką Splendora została profesor Małgorzata Omilanowska. Nagrodzona jest z wykształcenia historykiem sztuki. W kręgu jej zainteresowań są tematy związane z architekturą XIX i XX wieku, teorią sztuki i opieką nad zabytkami. Owocem badań Omilanowskiej są liczne książki, spośród których warto wymienić publikacje naukowe: „Most i wiadukt im ks. Józefa Poniatowskiego”, „Stefan Szyller (1857–1933). Warszawski architekt doby historyzmu” czy też popularyzujące wiedzę o architekturze „Zagadki z historii sztuki", „Polska. Pałace i dwory", „Polska. Świątynie, klasztory i domy modlitw". Omilanowska w latach 2012–2014 pełniła funkcję podsekretarza stanu, natomiast w latach 2014–2015 była ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Postklasyka obrzędu
Płyta „Rite of the End” zapewniła Splendora trzeciemu laureatowi – Stefanowi Wesołowskiemu. To jeden z najbardziej znaczących polskich twórców muzyki post-klasycznej. W swojej twórczości łączy akustyczne instrumentarium z elektroniką, nagraniami terenowymi i samplami wokalnymi. Dociekliwi słuchacze w twórczości artysty wychwycą partie inspirowane sztuką sakralną czy muzyką filmową. Wesołowski jest autorem m.in. pieśni liturgicznych dla gdańskiego klasztoru dominikanów. To również współautor dwóch albumów Jacaszka: „Treny” i „Pentral”. Utwory z płyty „Rite of The End” zostały po raz pierwszy zaprezentowane w 2016 roku podczas Dni Muzyki Nowej w Klubie Żak. Album ukazał się w zeszłym roku i szybko zdobył wiele nagród: tytuł Płyty Roku 2017 według Gazety Wyborczej, nominację do Paszportów Polityki w kategorii Muzyka Popularna, a także DOKI 2017 za Najlepszy Album.

Tytuł Mecenasa Roku otrzymała, podobnie jak w roku ubiegłym, firma Ziaja. Podczas gali zaprezentowano również album „Twarze Gdańskiej Kultury”, wydany z okazji 45-lecia nagrody Splendor Gedanensis, w którym znalazły się zdjęcia wybranych laureatów nagrody pochodzące ze zbiorów znanych trójmiejskich fotografów.

Przyznawana od 1973 roku
Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Obecną nazwę nosi od 2004 roku.

Prócz dzisiejszych laureatów, w sumie nagrodzono już 200 osób – niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie. Aż 71 Splendorów przypadło przedstawicielom literatury, w tym publicystyki i dziennikarstwa. Twórcy prezentujący wystawy i konserwatorzy zabytków zostali nagrodzeniu 47 razy. Nieco mniej, bo 36 osób otrzymało splendory za działalność muzyczną. Po 23 razy splendory były przyznawane w dziedzinie teatru, filmu, tańca oraz dla animatorów kultury.

Nad przebiegiem przyznawania tegorocznej nagrody Splendor Gedanensis czuwała komisja w składzie: Marek Bumblis (przewodniczący kapituły, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Gdańska), dr Krzysztof Polkowski, prof. Maciej Sobczak, Antoni Pawlak, Anna Czekanowicz-Drążewska, prof. Małgorzata Drążek-Chełmińska, dr Hubert Bilewicz, Mikołaj Chrzan, Barbara Frydrych, Ewa Adamska i laureaci z roku ubiegłego: prof. Paweł Machcewicz, Mikołaj Trzaska, Andrzej Nowakowski oraz Justyna Piórkowska.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze