PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

W Gdańsku od 1 sierpnia działać będzie Punkt Pomocy Cudzoziemcom

W Gdańsku od 1 sierpnia działać będzie Punkt Pomocy Cudzoziemcom
Wsparcie w poszukiwaniu pracy, pomoc w zakresie legalizacji pobytu oraz pakiet sprawdzonych informacji dotyczących bazy noclegowej w Gdańsku. To część oferty, jaką dla obcokrajowców przygotowali pracownicy Punktu Pomocy Cudzoziemcom działającego przy Gdańskim Urzędzie Pracy. Porady udzielane są od poniedziałku do piątku, w siedzibie urzędu pracy przy ulicy 3 Maja 9.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Atrakcyjne wynagrodzenie, wysoka jakość życia oraz otwarty rynek pracy sprawiają, że do Gdańska w poszukiwaniu nowego zatrudnienia przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców. W samym tylko Trójmieście może pracować już nawet kilkadziesiąt tysięcy obcokrajowców, w przeważającej większości obywateli Ukrainy. Po przyjeździe do Polski nie wszyscy jednak od razu znajdują nowego pracodawcę. Czasem pojawiają się także inne trudności związane m.in. z legalizacja pobytu, nauką języka polskiego czy znalezieniem pierwszego noclegu.

Pracownicy urzędu pracy pomogą cudzoziemcom

Od 1 sierpnia problemy te będą pomagać rozwiązywać pracownicy Punktu Pomocy Cudzoziemcom, który powstał z inicjatywy Gdańskiego Urzędu Pracy. W siedzibie Punktu, przy ul. 3 Maja 9, pracować będą” doświadczeni rosyjsko i ukraińskojęzyczni eksperci, którzy nie tylko podpowiadają, gdzie oraz w jaki sposób zalegalizować swój pobyt w Polsce, ale i przedstawiają bogatą ofertę zatrudnienia w Trójmieście. Uzupełnieniem tego jest wsparcie w zakresie tłumaczenia na język polski dokumentów aplikacyjnych oraz wyjaśniane zasad związanych z zatrudnianiem na podstawie ruchu bezwizowego, a także przyjmowaniem do pracy studentów bądź posiadaczy Karty Polaka. Oferowane wsparcie nie zamykać się jednak wyłącznie na kwestiach związanych z poszukiwaniem nowego pracodawcy.

-Do korzystania z Punktu zachęcamy wszystkich obcokrajowców, również tych, którym choć udało się znaleźć pracę, to jednak mierzyć się muszą z innymi problemami - zapewnia Sylwia Dymnicka-Iwaniuk - Kierownik Działu Zatrudnienia Cudzoziemców Gdańskiego Urzędu Pracy. – Chcemy udostępniać informację m.in. o niedrogich i sprawdzonych noclegach, dostępnych kursach nauki języka polskiego czy zasadach korzystania z opieki zdrowotnej przez imigrantów – dodaje.

Punkt Pomocy Cudzoziemcom udzielać będzie także podstawowych informacji z zakresu prawa pracy, zakładania działalności gospodarczej, a także pomaga nawiązać kontakt ze specjalistycznymi instytucjami i organizacjami statutowo zajmującymi się wspieraniem imigrantów. W tym celu Gdański Urząd Pracy porozumiał się z m.in. z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku, Związkiem Ukraińców w Polsce, Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów, Fundacją Crossroads-Zatoka Gdańska, Pomorską Izbą Rzemieślniczą, Pracodawcami Pomorza, Towarzystwem Pomocy Św. Brata Alberta oraz gdańskimi parafiami - prawosławną i grekokatolicką.

Gdzie i kiedy można uzyskać pomoc?

Od 1 sierpnia Punkt Pomocy Cudzoziemcom mieścił się będzie na I piętrze, w pok. nr 123 w siedzibie Gdańskiego Urzędu Pracy. Z usług Punktu można korzystać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 15:00. Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu /58/ 732-53-97.



Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze