Upamiętnienie 25. rocznicy pogrzebu Obrońców Poczty Polskiej

Mszą św. o 12.00 w kościele św. Brygidy w Gdańsku rozpoczną się 5 kwietnia uroczystości upamiętniające 25. rocznicę pogrzebu Obrońców Poczty Polskiej. Po mszy, o 13.30 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej, o 14.00 zaś w Muzeum Poczty Polskiej odbędzie się spotkanie z rodzinami pochowanych pocztowców.

Upamiętnienie 25. rocznicy pogrzebu Obrońców Poczty Polskiej
A
A
data publikacji: 03 kwietnia 2017 r.

Jak zauważa dr hab. Janusz Trupinda, „Obrońcy Poczty Polskiej zostali skazani na śmierć 5 października 1939 roku. Ich masowy grób starannie ukryto. Śledztwo prowadzone w okresie powojennym pozwoliło w przybliżeniu określić miejsce egzekucji, ale poszukiwania długo nie przynosiły rezultatu. Dopiero 27 sierpnia 1991 r. koparka pracująca przy alei Jana Pawła II odkryła ludzkie szczątki i resztki pocztowych mundurów. Ekshumację prowadziło Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, a badania antropologiczne powierzono pracownikom Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Podjęto też próbę identyfikacji i zdecydowano o pogrzebie. Uroczystości pogrzebowe trwały dwa dni – 4–5 kwietnia 1992 r. Urny ze szczątkami 38 Pocztowców wystawiono w Muzeum Poczty Polskiej, mieszczącym się w historycznym budynku Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku. Po uroczystym pożegnaniu i pośmiertnym odznaczeniu bohaterów kondukt żałobny ruszył do kościoła św. Brygidy. Tam odprawiono mszę św. Nazajutrz odbył się uroczysty pogrzeb na cmentarzu na Zaspie”.

Muzeum do udziału w uroczystościach i spotkaniu zaprasza wszystkich zainteresowanych. Dodatkowo prosi o kontakt osoby, które posiadają zdjęcia, filmy bądź spisane wspomnienia związane z pogrzebem pocztowców.

Szczegóły wydarzenia:
http://mhmg.pl/pl/wydarzenie/899/25-lecie-pogrzebu-obroncow-poczty-polskiej-w-gdansku
https://www.facebook.com/events/197353600757235/

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora
Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora