Uczniowie o migracji w ECS

Migracja to wyzwanie i szansa dla współczesnej Europy. Dobrze wiedzą o tym uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, którzy przygotowali galę projektu Erasmus + zatytułowanego „Migration - Challenge, Change and Chance”. Impreza rozpocznie się jutro, 9 marca, o godz. 10 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Z młodzieżą spotka się też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Uczniowie o migracji w ECS
A
A
data publikacji: 08 marca 2018 r.

Jak tłumaczą organizatorzy gali z II LO w Gdańsku, ma ona podnieść poziom tolerancji  i akceptacji  w stosunku do imigrantów wśród młodzieży szkolnej oraz promować empatię i zrozumienie wobec innych kultur, religii, zwyczajów.

- Spotkanie jest podsumowaniem dwóch lat prowadzenia projektu przez szkoły z Niemiec i Finlandii. Chcielibyśmy przybliżyć cele i rezultaty projektu szerszej publiczności w miejscu, które dla społeczności Europy jest symbolem wolności i akceptacji różnorodności – tłumaczy Dorota Suchacz, dyrektor II LO w Gdańsku. - Uczniowie zaprezentują debatę panelową z tezą „Migracja to wyzwanie i szansa dla współczesnej Europy” oraz przedstawienie dramowe pt. „Znawcy potworów” przygotowany we współpracy z dramatopisarką i reżyserką Teatru Błękitna Sukienka panią Ritą Jankowską. Spotkanie w głównej mierze będzie się odbywało po angielsku jako, że w tym czasie gościć będziemy uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich z Finlandii i Niemiec.

W piątkowej gali w ECS udział weźmie także prezydent Gdańska, który podkreśla wagę tego typu spotkań.

– To właśnie w Gdańsku, mieście wolności, ale i solidarności z drugim człowiekiem jesteśmy zobowiązani do tego, by rozmawiać na tematy ważne, aktualne, a takim są na pewno migracje. Dziękuję młodzieży, że tak pięknie realizuje tę misję. Dziś to właśnie od gdańskich uczniów chcemy uczyć się otwartości, empatii i solidarności – podkreśla prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce przyjął w czerwcu 2016 roku lokalną politykę w zakresie migracji i integracji, tj. Model Integracji Imigrantów, w którym część zadań dotyczy integracji uchodźców.

W grudniu 2015 otwarto nową siedzibę CWII
W grudniu 2015 otwarto nową siedzibę CWII
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- W naszym mieście żyje ponad 20 tys. imigrantów, w tym kilkadziesiąt rodzin uchodźczych. W 2018 roku jest to około 200 osób starających się o status uchodźcy lub posiadających niniejszy status, pochodzących głównie z Rosji (Czeczenia), Ukrainy, Tadżykistanu, Gruzji, Armenii ale także z Syrii, Iraku czy Rwandy – informuje Paweł Adamowicz. - Wspólnie z organizacjami i instytucjami podjęliśmy działania służące integracji cudzoziemców w tym uchodźców, w zakresie m.in. kursów języka polskiego, kursów orientacji kulturowej, doradztwa prawnego, wsparcia zawodowego. Kontraktujemy pomoc uchodźcom i osobom w procedurze w Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Bezpośrednią pomoc i pracę socjalną świadczy uchodźcom Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Powołaliśmy pierwszą w Polsce Radę Imigrantów i Imigrantek doradzającą prezydentowi i urzędnikom miasta Gdańska, w jej składzie znaleźli się także uchodźcy. Już od kilku lat dla osób i rodzin posiadających status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub azyl polityczny zapewniliśmy możliwość starania się o mieszkanie z zasobów komunalnych. W chwili obecnej jest to już kilkanaście mieszkań.

Poza tym w 2017 roku Gdańsk przystąpił do ICORN - Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia dla prześladowanych i dyskryminowanych artystów. Rozpoczęto także akcję Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny https://www.gdansk.pl/dla-ofiar-wojny/.

                Plan spotkania:

10.00  Powitanie gości

10.10  Prezentacja projektu – Polska

10.20  Spektakl „Znawcy Potworów”

10.40  Dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości

11.15  Przerwa kawowa

11.30  Debata Oksfordzka nt. Migracja to wyzwanie i szansa dla współczesnej Europy

12.30  Prezentacja projektu – Finlandia

13.00  Prezentacja projektu – Niemcy

13.30  Ewaluacja projektu

14.30   Uroczyste zakończenie.

Anna Mizera-Nowicka (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora
Anna Mizera-Nowicka (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora