PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczczono Międzynarodowy Dzień Migrantów

Uczczono Międzynarodowy Dzień Migrantów
Z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów, który przypada właśnie dziś, w czasie XLVI Sesji Rady Miasta Gdańska prezydent Paweł Adamowicz odczytał Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Swoje przemówienia wygłosili też przedstawiciele Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- To niezwykle ważne, że Gdańsk, miasto pionierskie, usłyszało i odpowiedziało na głos imigrantów, w tym także uchodźców. W naszym mieście żyje ich coraz więcej. To zjawisko rodzi pewne wyzwania, ale też daje szereg szans – podkreślał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przypominał przy tym wezwanie papieża Franciszka, by „przyjmować, chronić i integrować imigrantów i uchodźców”.

Imigranci dziękują

Słowa podziękowania dla gdańszczan kierował natomiast członek gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.

- Bardzo mnie boli, że mój kraj, Syria, został tak bardzo zniszczony przez wojnę, że ludzie muszą go opuszczać – mówił Majed Tinawi z Syrii, który w Gdańsku mieszka od 30 lat. – Trzeba pokazać tym ludziom odwagę, solidarność i miłość. By znaleźli dom. Dla mnie domem jest teraz Gdańsk. To miasto o bogatym dziedzictwie, wielokulturowe, gościnne.

Za gościnę dziękowała także Yulia Shavlovskaya z Białorusi, współprzewodnicząca Rady.

- Od 3 lat mieszkam w Gdańsku. Z całego serca dziękuję temu krajowi, miastu za przyjęcie. Tu pracuję, studiuję, staram się pomagać innym. Dziękuję za pokój, za poczucie bezpieczeństwa. Doceniam możliwość spokojnego spacerowania pięknymi ulicami i oglądania Morza Bałtyckiego. Dziękuję za wdrożenie Gdańskiego Modelu Integracji.

W trakcie sesji radni obejrzeli też film z świątecznymi życzeniami od imigrantów, który można też zobaczyć na stronie https://www.facebook.com/laczynasgdansk/videos/777791695738984/ .

Międzynarodowy Dzień Migrantów został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2000 roku.

Gdańsk jako miasto pionierskie

Gdańsk to pierwsze miasto w Polsce, które utworzyło Radę Imigrantów i Imigrantek. Działa ona już od ponad roku. W jej składzie znaleźli się m. in. Czeczenka, Ukrainiec, Rosjanin, Niemiec, Palestyńczyk, Syryjczyk, Kolumbijka i Tunezyjczyk.

Więcej o Gdańskiej Radzie Imigrantów i Imigrantek na stronie https://www.gdansk.pl/wiadomosci/12-imigrantow-bedzie-doradzac-prezydentowi-Gdanska-Kim-sa,a,61460 .

Więcej o Gdańskim Modelu Integracji (to także pierwsza taka inicjatywa w Polsce) na stronie https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Gdanski-Model-Integracji-Imigrantow-przyjety-przez-radnych,a,56777 .

Trzeba pamiętać, że GMI to wynik prac międzysektorowego i interdyscyplinarnego zespołu, który prezydent Paweł Adamowicz powołał w maju 2015 roku. W jego skład weszło ponad 140 osób reprezentujących ponad 80 różnorodnych podmiotów.