PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Strzyża i Matarnia – we wtorek dwie dyskusje publiczne

Strzyża i Matarnia – we wtorek dwie dyskusje publiczne
We wtorek 23 stycznia Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza na dwie dyskusje publiczne dotyczące projektów planów miejscowych: Strzyża – ul. Wita Stwosza 77 oraz Matarnia – rejon ul Elewów II.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dyskusje odbędą się w siedzibie BRG przy ul. Wały Piastowskie 24 (IV piętro) o godz. 17.00.

Strzyża – ul. Wita Stwosza 77
Projekt planu miejscowego dotyczy obszaru, który obecnie nie jest użytkowany. Znajdują się na nim pozostałości po Centrum Ogrodniczym „Okaz”. Do sporządzenia opracowania przystąpiono w związku z jego likwidacją, a także realizacją przystanku PKM Strzyża. Podstawowym celem była weryfikacja parametrów urbanistycznych oraz obowiązującego przeznaczenia terenu – przede wszystkim dopuszczenie funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej. Intensywne i wielofunkcyjne  wykorzystanie terenów, które są dobrze obsłużone komunikacją publiczną, pozostaje w zgodzie z polityką rozwoju miasta do wewnątrz. Nowy plan ustala podział obszaru na cztery części. Strefa południowo-zachodnia – przy ul. Wita Stwosza – zostanie przeznaczona pod zabudowę mieszkaniowo-usługową (o maksymalnej wysokości 19 m). W części południowo-wschodniej przewidziano miejsce pod park osiedlowy, a w północno-wschodniej zaplanowano teren, na którym powstanie strefa rozgrzewkowa dla stadionu. Po stronie północno-zachodniej zarezerwowano pas terenu na ulicę dojazdową.

Matarnia rejon ulicy Elewów II
Obszar objęty projektem planu miejscowego jest niezagospodarowany, częściowo porośnięty przez zieleń wysoką. Na terenie tym znajduje się niewielkie, sztuczne wzniesienie, użytkowane przez okolicznych mieszkańców jako górka saneczkowa. Na osiedlu brakuje terenów rekreacyjnych, w tym placu zabaw dla dzieci. Zapotrzebowanie na tego rodzaju zagospodarowanie zostało zgłoszone przez lokalną społeczność, Radę Dzielnicy Matarnia oraz zarządy wspólnot mieszkaniowych. Celem sporządzenia planu jest zmiana przeznaczenia części terenu z funkcji mieszkaniowo-usługowej na publiczną zieleń urządzoną. Pozostały obszar został przeznaczony pod usługi (przedszkole i żłobek). Dopuszczono również funkcje towarzyszące – dom sąsiedzki, świetlicę czy bibliotekę. W projekcie planu ustalono m.in. maksymalne nieprzekraczalne linie zabudowy usługowej, a jej parametry i warunki zostały dostosowane do istniejącej zabudowy położonej w sąsiedztwie. Ustalono też zapis o spójnej kompozycji posadzki na podstawie całościowej koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej.

Wyłożenie planów do 31 stycznia
Projekty planów oraz prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozach są udostępnione do publicznego wglądu w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska do 31 stycznia. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektów planów są również dostępne na stronach: http://www.brg.gda.pl/plany/plan/strzyza-ul-wita-stwosza-77, http://www.brg.gda.pl/plany/plan/matarnia-rejon-ulicy-elewow-ii oraz na bip.brg.gda.pl.

Zgłaszanie uwag – do 14 lutego
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 14 lutego 2018 r.
Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl.

21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl

Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze