Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zaproszenie na otwarcie zdroju przy ul. Chlebnickiej

W poniedziałek 30 października 2017 r. o godzinie 12.00 nastąpi uroczyste otwarcie kolejnego zdroju wodnego w Śródmieściu. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, które odbędzie się przy ul. Chlebnickiej, na tyłach Dworu Artusa.

A
A

Uroczystość odbędzie się z udziałem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz wielu innych zaproszonych gości, w tym autorów projektu (Studio Projektowe „PROFIL” – Pracownia Autorska), prof. Andrzeja Januszajtisa, który udzielił wparcia merytorycznego niezbędnego do  realizacji programu „Gdańskie fontanny i zdroje”, wykonawcy zdroju – firmy „Wodjar” z Somonina Pani Kariny Rembiewskiej – menedżera Śródmieścia. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni również Radni Dzielnicy Śródmieście, przedstawiciele Miasta oraz instytucje, bez których wsparcia realizacja tej inwestycji byłaby niemożliwa.

- Projekt budowy i przywracania zdrojów wodnych jest doskonałym przykładem pielęgnacji pamięci o historii miejsc i wpisywania we współczesny krajobraz Gdańska elementów nawiązujących do ich dawnego wyglądu – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska – Zdroje na terenie Głównego Miasta zwracają uwagę nie tylko ze względu na swoją oryginalną formę, ale przede wszystkim służą mieszkańcom i turystom.

Organizatorem wydarzenia jest miejska Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

 

Tło historyczne

Zdrój przy ul. Chlebnickiej w formie zewnętrznej nawiązuje do historycznego, znanego z ikonografii i z zachowanych zdjęć pierwowzoru z II poł. XIX w. Istniejąca w tym miejscu studnia zniszczona została w czasie II wojny światowej.

Replikę zdroju, wraz ze schodami, wykonano z piaskowca. Wodę zaczerpnąć można z wylewki wykonanej w formie stylizowanej głowy gdańskiego lwa, która została odlana z brązu i jest kopią zachowanej XVII-wiecznej głowy lwa, którą możemy obejrzeć na ścianie historycznej Ławy Piwnej w Dworze Artusa. Będzie to 23 zdrój na mapie Miasta Gdańska.

 

Program „Gdańskie fontanny i zdroje” realizowany przez GIWK

Celem programu jest przywrócenie Miastu tradycji związanych z bogactwem architektury wodnej, które mogliśmy poznać dzięki publikacji „Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych” autorstwa profesora Andrzeja Januszajtisa. Program zakłada budowę kolejnych obiektów. Będzie to m.in. zdrój przy ul. Ogarnej, którego projekt został wyłoniony w konkursie „Wodne źródła Gdańska” zorganizowanym przez Spółkę GIWK w 2016 r. Budowa zostanie zrealizowana w 2018 roku w ramach prac związanych z rewitalizacją ulicy.

W latach 2018-2019 do użytku zostanie oddanych 12 kolejnych, nowych zdrojów na terenie Starego i Głównego Miasta oraz na Westerplatte. Pierwsze zdroje prawdopodobnie będą udostępnione w III kwartale przyszłego roku. Równolegle z budową zdrojów planowana jest budowa kolejnych fontann. Pierwsze realizacje przy ul. Bogusławskiego i na Targu Drzewnym przy pomniku Jana III Sobieskiego pojawią się już w III kwartale 2018 r.

Wszystkie zdroje i fontanny powstaną w miejscach gdzie kiedyś historycznie występowały.

Kontakt dla mediów:

Monika Piotrowska-Szypryt | Rzecznik Prasowy GIWK Sp. z o.o.|
mszypryt@giwk.pl | tel.  601 979 788

Andrzej Gierszewski | Rzecznik Prasowy MHMG | a.gierszewski@mhmg.pl |
tel. 512 418 751

Alicja Bittner (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 3/2020

Herold Gdański nr 3 2020
Herold Gdański nr 3 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 3/2020 (3.6 MB)