Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

XIX Zlot Żaglowców i Festiwal Morski Baltic Sail Gdańsk

Wielkimi krokami zbliża się XIX edycja Zlotu Żeglarskiego i Festiwalu Morskiego Baltic Sail Gdańsk. W tym roku święto morza odbędzie się w dniach 2-5 lipca. Miejscem będzie, tradycyjnie już, Długie Pobrzeże i Targ Rybny.

A
A

Wielkimi krokami zbliża się XIX edycja Zlotu Żeglarskiego i Festiwalu Morskiego Baltic Sail Gdańsk. W tym roku święto morza odbędzie się w dniach 2-5 lipca. Miejscem będzie, tradycyjnie już, Długie Pobrzeże i Targ Rybny.

Do Gdańska przypłyną po raz kolejny wspaniałe żaglowce. Oprócz pływających pod Polską Banderą jednostek, zobaczymy także statki z m.in. Łotwy, Szwecji czy Holandii.  Wśród nich duma miasta, flagowa jednostka Gdańska wykupiona i wyremontowana przez Miasto: Gen. Zaruski. Statkiem flagowym Zlotu i zarazem największą jednostką, będzie holenderski szkuner trzymasztowy „Minerva”, który ma aż 50 metrów długości.

Przypomnijmy, że siłą Zlotu jest to, że jest on żywym wydarzeniem – nie tylko podziwiamy żaglowce, ale możemy popłynąć nimi w blisko 4 godzinny rejs pod żaglami, po Zatoce Gdańskiej.

Na lądzie także czeka wiele atrakcji. Pokazy i scenki grup rekonstrukcyjnych ponownie stworzą niepowtarzalny klimat. Grupy rekonstruktorów założą specjalne miasteczko
w okolicy ulicy Rycerskiej. Będzie można ich odwiedzić i zobaczyć jak żyli mieszkańcy naszego miasta kilkaset lat temu. Stamtąd też, barwne grupy wyruszą na Główne Miasto, gdzie będą demonstrować komendy, musztrę czy zmianę warty i dadzą każdemu szansę na unikalną fotografię z postacią w historycznym stroju!

Nie zabraknie wystrzałów z muszkietów i cieszących się ogromną popularnością scenek rodzajowych. Owe scenki to drobne wydarzenia jakie mogły mieć miejsce (i prawdopodobnie miały) w życiu gdańszczan sprzed 300 lat, np. rozładunek statku czy sąd nad ladacznicą.

W sobotę będziemy mieli okazję podziwiać rekonstrukcję bitwy żaglowców. Na wodach Motławy staną do walki dwie uzbrojone grupy co oznacza wystrzały nie tylko z muszkietów, ale i z dział! Kto wie, czy w wyniku ostrzału żołnierze nie wpadną do wody…

Oczywiście organizatorzy nie zapominają o najmłodszych żeglarzach. Każdego dnia Baltic Sail, na dzieci czekają gry, zabawy i konkursy związane naturalnie z tematyką morską
i gdańską.

Na Targu Rybnym ponownie stanie scena, która będzie gościć zespoły szantowe w ramach festiwalu Szanty pod Żurawiem. Znajdą się wśród nich także zespoły zagraniczne, w tym zespół „Havanares” z Barcelony.  Jest to atrakcja, która niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W piątkowy i sobotni wieczór, kiedy na scenie prezentują się muzycy, cały Targ Rybny wypełnia się słuchaczami, którzy oklaskują występy do późnego wieczora.

Jednocześnie z Baltic Sail Gdańsk odbędą się regaty Nord Cup. Więcej o wydarzeniu oraz lista ubiegłorocznych zwycięzców na http://nordcup.pl/

Nie zabraknie także tradycyjnego wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna.

Przypomnijmy, w zeszłym roku bezkonkurencyjni okazali się Zbigniew „Gutek” Gutkowski oraz jego załoga.

Uwaga!

Rozpoczął się proces akredytacji. Każdy kto chce wziąć udział w wydarzeniu z ramienia mediów, otrzyma specjalny identyfikator, ułatwiający poruszanie się po terenie imprezy. Aby go otrzymać należy zarejestrować się do dnia 30 czerwca poprzez formularz na stronie: http://balticsail.pl/press-room/

Zachęcamy do śledzenia strony Zlotu: www.balticsail.pl oraz profilu społecznościowego na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o wydarzeniach Baltic Sail Gdańsk 2015!

Michał Brandt
Specjalista ds. Komunikacji i PR/Rzecznik Prasowy
Fundacja Gdańska
ul. Świętojańska 43/44
80-840 Gdańsk
tel. 58 326-22-88
kom. 694-464-007
fax 58 326-22-81
mbrandt@fundacjagdanska.pl

Michał Brandt (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Fundacja Gdańska

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)