Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Forum Gdańsk

Zapraszamy na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Forum Gdańsk - kompleksu powstającego w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Targu Rakowego.

A
A

Zapraszamy na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Forum Gdańsk - kompleksu powstającego w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Targu Rakowego.

Uroczystość odbędzie się 2 czerwca (wtorek), o godz. 13.00 na placu budowy - wejście od ulicy Wały Jagiellońskie.

Forum Gdańsk powstaje na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. Jest to centralny punkt aglomeracji, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, zabytkowego Głównego Miasta i budynków użyteczności publicznej. Dotychczas potencjał tego kwartału nie był wykorzystany ze względu na przebiegające przez działkę tory kolejowe.

W ramach kompleksu powstanie zupełnie nowa przestrzeń publiczna. Odwiedzający będą mogli odpocząć na placu miejskim z miejscami do siedzenia w otoczeniu zadbanej zieleni, a także skorzystać z oferty kawiarni i restauracji z ogródkami, otwartych do późnych godzin wieczornych. Plac będzie również doskonałym miejscem do organizacji imprez. Wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni zostanie stworzony ogólnodostępny bulwar przykryty szklanym dachem. Będzie nim można wygodnie przejść z centrum miasta do nowego węzła przesiadkowego w ciągu al. Armii Krajowej. Mieszkańcy Gdańska oraz goście zyskają dzięki temu wysokiej jakości przestrzeń miejską w samym centrum aglomeracji, tętniącą życiem i oferującą różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu. W Forum Gdańsk znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, multikino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking. Na terenie Forum Gdańsk powstaną też nowoczesne powierzchnie biurowe z oddzielnym parkingiem dla pracowników.

Ważną częścią Forum Gdańsk będzie Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Będzie ono pełnić funkcję głównego punktu informacji turystycznej, w którym wszyscy odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska i uzyskać praktyczne wskazówki. W Centrum znajdzie się też sala multimedialna i ekspozycyjna, makieta miasta oraz sala teatralna i kawiarnia. Będzie to punkt startowy wycieczek, który przyciągnie turystów odwiedzających Gdańsk. Powstanie tam również przyjazna przestrzeń do odpoczynku, idealna na spotkanie ze znajomymi, posiłek czy oczekiwanie na przesiadkę w podróży.

W ramach projektu Forum Gdańsk miasto zyska nowe rozwiązania infrastrukturalne. Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową (nowy przystanek SKM Gdańsk Śródmieście). Dzięki temu kompleks będzie doskonale skomunikowany ze wszystkimi częściami Trójmiasta. Ponadto przebudowa wiaduktu usprawni przejazd do i z centrum Gdańska.

Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstanie też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie biegnąca pod budynkami wzdłuż torów kolejowych. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie także przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie.

Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Biuro Prasowe

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)