PORTAL MIASTA GDAŃSKA

„Ustąp miejsca w tramwaju” (w Dzień Babci i nie tylko!)

„Ustąp miejsca w tramwaju” (w Dzień Babci i nie tylko!)
„Widok młodego człowieka, wygodnie rozpostartego na tramwajowym siedzisku, podczas gdy tuż obok niego z trudem stoi starsza pani o lasce, wciąż do rzadkości niestety nie należy” – skarżą się pasażerowie komunikacji miejskiej. Gdańsk wychodzi naprzeciw temu problemowi i nieprzypadkowo w Dzień Babci, czyli 21 stycznia, inauguruje akcję społeczną uwrażliwiającą młode pokolenie - „Ustąp miejsca w tramwaju”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Widok młodego człowieka, wygodnie rozpostartego na tramwajowym siedzisku, podczas gdy tuż obok niego z trudem stoi starsza pani o lasce, wciąż do rzadkości niestety nie należy” – skarżą się pasażerowie komunikacji miejskiej. Gdańsk wychodzi naprzeciw temu problemowi i nieprzypadkowo w Dzień Babci, czyli 21 stycznia, inauguruje akcję społeczną uwrażliwiającą młode pokolenie - „Ustąp miejsca w tramwaju”.

Akcja „Ustąp miejsca” realizowana będzie w godzinach porannych w środę, 21 stycznia w tramwaju linii nr 6. Wolontariusze z Uniwersytetu Gdańskiego tego dnia dawać będą dobry przykład służąc pomocą w wejściu oraz zajęciu dedykowanych miejsc osobom starszym, niepełnosprawnym, matkom z małymi dziećmi oraz kobietom ciężarnym. Pasażerowie, którzy ustąpią miejsca pasażerom uprzywilejowanym, otrzymają drobne upominki.

21 stycznia o godz. 9.35 – ruszamy z pętli Łostowice – Świętokrzyska do pętli w Jelitkowie (przybycie do pętli w Jelitkowie – godz. 10.35). Następnie powrót tą samą trasą i linią na pętlę Łostowice - Świętokrzyska (wyjazd z Jelitkowa o 10.55, przybycie na pętlę Łostowice – Świętokrzyska, ok. 11.50).

Akcja realizowana jest w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Pomagamy pomagać”, prowadzonej w gdańskich szkołach przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Celem naszej akcji jest promowanie dobrych praktyk, szlachetnych postaw oraz uwrażliwienie młodzieży na ustępowanie osobom starszym, niepełnosprawnym, kobietom ciężarnym i matkom z małymi dziećmi miejsca siedzącego, oznaczonego piktogramem w środkach komunikacji miejskiej – wyjaśnia zastępca dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Marlena Jasnoch.

- Miasto Gdańsk dokłada wszelkich starań, by komunikacja miejska była przyjazna i dostępna dla wszystkich pasażerów, a szczególnie dla tych z ograniczoną możliwością poruszania się. Nowoczesna flota niskopodłogowych, wyposażonych w szereg udogodnień pojazdów sprawia, że osoby starsze, niepełnosprawne i matki z dziećmi mogą odbyć podróż po mieście w coraz lepszych i bardziej komfortowych warunkach – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk. - Akcja „Ustąp miejsca w tramwaju” - nieprzypadkowo rozpoczynająca się w Dzień Babci - organizowana jest po raz pierwszy, ale nie ostatni. Wydarzenie to będzie mieć charakter cykliczny – dodaje.

Ale akcja „Ustąp miejsca w tramwaju” nie jest jedynym działaniem Miasta dedykowanym pasażerom z ograniczoną możliwością poruszania się. – Gdańsk, idąc krok dalej zwiększa oznaczenie miejsc specjalnych w tramwajach, stosując dodatkowe piktogramy i wydzielając miejsca w tramwajach. Co ważne, i bardzo cenne, akcja wprowadzania dodatkowych oznaczeń, zainicjowana została przez mieszkańca Gdańska, pana Antoniego Adamowskiego, który dostrzegł potrzebę oznakowania większej liczby miejsc dla osób uprzywilejowanych i zwrócił się z tym do Miasta – mówi Piotr Kowalczuk.

I tak, w efekcie wprowadzenia zaproponowanych przez pana Adamowskiego zmian: przy istniejących już miejscach, dedykowanych dla osób z dziećmi, naklejono dodatkowe piktogramy „pojazd przystosowany do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania się, wydzielono również w tramwajach po dwa dodatkowe miejsca dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

- Wraz z wprowadzonymi zmianami zwiększała się liczba miejsc specjalnych, miejsca specjalne dedykowane osobom o ograniczonej możliwości poruszania się są teraz lepiej widoczne. A lepsze oznakowanie ułatwia dotarcie do nich osobom, dla których są przeznaczone oraz lepsze egzekwowanie zasad dobrego wychowania – podkreśla rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego, Zygmunt Gołąb.

Liczba miejsc specjalnych dedykowanych pasażerom uprzywilejowanym w gdańskich tramwajach:
Pesa Swing: 8 miejsc wydzielonych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania
Pesa Jazz:  8 miejsc wydzielonych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się,
Tramwaj przegubowy z obniżoną podłogą (N8C): 10 miejsc dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się,
Konstal 105 Na: 6 miejsc wydzielonych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się,
Pozostałe niskopodłogowe: od 6 do 8 miejsc wydzieloncyh dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Akcja wprowadzania dodatkowego oznakowania wciąż trwa. Docelowo dodatkowe piktogramy pojawią się także w gdańskich autobusach.

(!) Warto wiedzieć:

W gdańskiej komunikacji miejskiej mamy też udogodnienia dla osób słabiej widzących i niewidomych. Na przystankach tramwajowych przy Dworcu Głównym PKP, tablice Systemu Informacji Pasażerskiej posiadają dodatkową funkcję głosową dla osób niewidomych i słabo widzących. Wystarczy wcisnąć guzik, aby po kilkunastu sekundach automat odczytał na głos informację pasażerską widniejącą na tablicy. W podobną funkcję wyposażone są tablice SIP, realizowane w ramach projektu Tristar. Zapowiedź głosowa dostępna będzie m.in. na przystankach autobusowych przy Galerii Bałtyckiej, Jaśkowej Dolinie, Dworcu Głównym przy KFC czy też na przystankach tramwajowych, jak między innymi: Uniwersytet Medyczny, Politechnika, Mickiewicza czy Klonowa.

100 % gdańskiej floty autobusowej stanowią pojazdy niskopodłogowe, a po wprowadzeniu do ruchu nowych tramwajów PESA Jazz Duo, flota tramwajowa Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku liczyć będzie 125 pojazdów, z czego 95 z nich stanowić będą pojazdy niskopodłogowe lub z częścią niskopodłogową. Co stanowi 76% całego taboru tramwajowego. Pod tym względem Gdańsk jest najlepszy w całej Polsce. Dla porównania w Warszawie wskaźnik ten wynosi 46%, w Krakowie 43%, a w Poznaniu 39%.

Anna Dobrowolska / Biuro Prasowe