PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uroczystości upamiętniające nauczycieli pomordowanych w czasie II wojny światowej

Uroczystości upamiętniające nauczycieli pomordowanych w czasie II wojny światowej
Przedstawiciele władz Gdańska i związków zawodowych, a także nauczyciele i uczniowie oddadzą w Gdańsku hołd nauczycielom pomordowanych w czasie II wojny światowej. Uroczystości rozpoczną się w czwartek, 11 października o godz. 11:00 przy tablicy poświęconej pedagogom przy ul. Wałowej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na tablicy znajdującej się na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 umieszczone są nazwiska 44 osób, pochodzących zarówno z Wolnego Miasta Gdańska, jak i Pomorza. Większość zginęła w egzekucjach zbiorowych bądź zmarła w obozach koncentracyjnych. Ich śmierć wpisywała się w realizowaną przez Niemców akcję likwidacji „polskiej warstwy przywódczej”. Opiekę nad tym miejscem pamięci narodowej sprawuje ZNP Oddział w Gdańsku. Oddział jest też organizatorem czwartkowych uroczystości.

Wśród zaproszonych gości są m.in. zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk, wnuczka wymienionego na płycie Bernarda Filarskiego- Iwona Mamet (emerytowana nauczycielka) oraz absolwenci Szkoły Podstawowej nr 1 Macierzy Szkolnej działającej w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1928-1939 na czele ze Stefanem Drozdowskim i Januszem Kubis. Program uroczystości przewiduje m.in. apel poległych.