Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Uroczystości upamiętniające nauczycieli pomordowanych w czasie II wojny światowej

Pomorski kurator oświaty, przedstawiciele władz Gdańska i związków zawodowych, a także nauczyciele i uczniowie oddadzą w Gdańsku hołd nauczycielom pomordowanych w czasie II wojny światowej. Uroczystości rozpoczną się w czwartek, 11 października o godz. 11:00 przy tablicy poświęconej pedagogom przy ul. Wałowej.

A
A

Na tablicy znajdującej się na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 umieszczone są nazwiska 44 osób, pochodzących zarówno z Wolnego Miasta Gdańska, jak i Pomorza. Większość zginęła w egzekucjach zbiorowych bądź zmarła w obozach koncentracyjnych. Ich śmierć wpisywała się w realizowaną przez Niemców akcję likwidacji „polskiej warstwy przywódczej”. Opiekę nad tym miejscem pamięci narodowej sprawuje ZNP Oddział w Gdańsku. Oddział jest też organizatorem czwartkowych uroczystości.

Wśród zaproszonych gości są m.in. zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk, wnuczka wymienionego na płycie Bernarda Filarskiego- Iwona Mamet (emerytowana nauczycielka) oraz absolwenci Szkoły Podstawowej nr 1 Macierzy Szkolnej działającej w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1928-1939 na czele ze Stefanem Drozdowskim i Januszem Kubis. Program uroczystości przewiduje m.in. apel poległych.

 

Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy
Referat Prasowy

Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdański
Herold Gdański
js

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 1/2019

HG_1
HG_1
brak autora
Pobierz: Herold Gdański 1/2019 (1.94 MB)