Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ugotuj zupę i pomagaj ze smakiem- zaproszenie na briefing

Zapraszamy na wspólne gotowanie z Ewą Wachowicz i Piotrem Grzelakiem podczas briefingu, który odbędzie się w niedzielę 31 lipca, o godzinie 13:00 w restauracji Swojski Smak przy ulicy Heweliusza 25/27 w Gdańsku. Podczas spotkania przedstawiony zostanie kolejna odsłona projektu ,,Talerz Miłosierdzia … z Gwiazdami’’, który jest częścią kampanii społecznej pt. „Pomagamy ze smakiem”, organizowanej z okazji jubileuszu 35-lecia działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

A
A

Podczas briefingu zaprezentujemy przepis na zupę kalafiorową z curry Ewy Wachowicz. Specjalnie dla naszych gości przygotuje ją Wojciech Szempliński właściciel restauracji Swojski Smak. Podczas spotkania będzie można zobaczyć, jak smaczne może być proste i tanie gotowanie.

Gdańskie gotowanie ze smakiem

Gdańskie gotowanie ze smakiem jest ósmym wydarzeniem z dwunastu zaplanowanych w tym roku. Piękno gotowania poprzez pomaganie – to motto gdańskiego spotkania z Ewą Wachowicz.
Jest to część kampanii społecznej pt. „Pomagamy ze smakiem”, organizowanej z okazji jubileuszu 35-lecia działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.  W Gdańsku Towarzystwo pomaga osobom bezdomnym i ubogim od 27 lat.
 - Od lat współpracujemy z Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej. Miasto Gdańsk wspiera osoby bezdomne oraz co ważne prowadzi działania przeciwdziałające bezdomności. Tylko w 2015 roku na ten cel przeznaczyliśmy blisko 7 mln. zł. Pomoc realizujemy za pośrednictwem organizacji pozarządowych, którym przekazujemy środki finansowe na ten cel. Ponad to Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie pomaga za pośrednictwem świadczeń finansowych i poza finansowych. – mówi prezydent Grzelak.

Działania prowadzone są w dużej mierze w środowisku osób doświadczających bezdomności, których jest w Gdańsku około 900. Do ich dyspozycji są noclegownie, schroniska oraz uruchamiana w okresie zimowym ogrzewalnia. Z osobami dotkniętymi bezdomnością pracują również streetworkerzy, którzy podczas swojej codziennej pracy wskazują im możliwości skorzystania z wielu form pomocy.
  -Ewenementem na skalę krajową jest program mieszkalnictwa wspomaganego realizowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi – mówi Piotr Grzelak.
W puli mieszkań wspomaganych jest ponad 80 mieszkań i pokoi dla osób zagrożonych i doświadczających bezdomności, w których jest ponad 200 miejsc. Mieszkańcy poza dachem nad głową otrzymują wsparcie specjalistów, m.in. pracowników socjalnych, psychologów i lekarzy.

Akcja Pomagamy ze smakiem

Przepis na zupę Ewy Wachowicz jest elementem urodzinowej kampanii społecznej pt. ,,Pomagamy ze smakiem’’, która wystartowała w dniu 14 stycznia we Wrocławiu.
Jest on także częścią niezwykłego projektu jubileuszowego – kalendarza 2016 z przepisami Gwiazd na ich ulubioną zupę. 12 miesięcy 2016 roku to 12 dedykowanych przepisów na ulubioną zupę Ewy Wachowicz, Natalii Kukulskiej, Natalii Lubrano, Renaty Mauer Rózańskiej, Kingi Preis, Siostry Moniki (Albertynki), bpa Edwarda Janiaka, Krzysztofa Kiljańskiego, Piotra Kucharskiego, Roberta Makłowicza, oraz Andrzeja Wrońskiego. Kalendarz powstał z okazji 35-lecia powstania Towarzystwa oraz w 100. Rocznicę śmierci naszego Patrona – św. Brata Alberta.
Jubileuszowy Projekt jest kolejnym etapem realizacji ,,Talerza Miłosierdzia’’ zapoczątkowanej w roku 30-lecia działalności Towarzystwa. Pierwszej akcji patronowali Grażyna Torbicka oraz Krzysztof Zanussi.

- Bez Was, dziennikarzy i ludzi mediów,  nie uda nam się tak skutecznie, zachęcić Polaków do dzielenia się symbolicznym talerzem zupy z potrzebującymi, i przestrzec, że pędzący świat może każdego z nas zmienić z bogatego w biednego, a przedsiębiorczego w bezradnego – zaprasza na briefing Wojciech Bystry Prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 3/2020

Herold Gdański nr 3 2020
Herold Gdański nr 3 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 3/2020 (3.6 MB)