Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Tydzień mobilności, moc atrakcji w Gdańsku!

Poranek Niespodzianek, promocyjne ceny biletów do ZOO, Piknik Mobilności na ulicy Stągiewnej, bezpłatna linia historyczna 101, a także niespodzianka dla miłośników zabytkowych tramwajów oraz Międzynarodowy Dzień bez Samochodu - Gdańsk świętuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

A
A

- Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to projekt Komisji Europejskiej, którego celem jest promocja alternatywnych dla samochodu środków transportu w mieście, szczególnie poruszania się pieszo, jazdy na rowerze i korzystania z komunikacji. W Gdańsku takie zachowania promujemy przez cały rok, choćby w ramach cieszących się coraz większym powodzeniem kampanii Rowerowy Maj, czy Rowerem do Pracy. A także, co ważne tworząc infrastrukturę przyjazną aktywnym i ekologicznym podróżom po mieście – mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. – Od lat inwestujemy w tabor tramwajowy i autobusowy, rozbudowujemy sieć linii tramwajowych. Gdańsk od lat uznawany jest za rowerową stolicę Polski, a sieć tras rowerowych w mieście zbliża się już do 600 km długości. I na tym nie koniec. W najbliższym czasie ruszamy z kolejnymi rowerowymi inwestycjami. Jedną z nich jest budowa trasy rowerowej wzdłuż al. Hallera na odcinku od ul. Gdańskiej, do ul. Wczasy - to część projektu „Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R10” – zaznacza wiceprezydent.

Już jutro 16 września w godzinach porannych w kilku punktach miasta na przechodniów i rowerzystów czekać będzie PORANEK NIESPODZIANEK, czyli akcja promująca idee i wydarzenia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Gdańsku, w pakiecie ze zdrową niespodzianką!

Od godziny 8.00 rano w pobliżu budynku Solidarności (ul. Wały Piastowskie 24) do aktywnego udziału w Tygodniu Mobilności mieszkańców zachęcał będzie wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

W programie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu:

Do zoo na rowerze
17 września (sobota) osoby, które przyjadą rowerem do oliwskiego ZOO będą mogły nabyć bilety wstępu za ułamek regularnej ceny (10 zł – normalny, 5 zł – ulgowy).

O godzinie 13.00 przy ZOO odbędzie się także pokaz dla dzieci, dzięki któremu dowiedzą się, więcej na temat natury zwierzaków oraz tego jak należy z nimi postępować. Zajęcia poprowadzi Straż Miejska w Gdańsku wraz z przeszkolonym do tego celu labradorem. To jednak nie koniec atrakcji.

Historyczne, linia i tramwaje
Tradycyjnie, jak co roku, z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, zostanie uruchomiona bezpłatna linia historyczna 101, która połączy Gdańsk z Gdynią. Linia będzie obsługiwana 6 autobusami przegubowymi: 3 z ZKM w Gdańsku oraz 3 z PKM w Gdyni. W tym roku także niespodzianka dla miłośników zabytkowych tramwajów. Dwa z nich Bergmann i Ring będą kursować 17 września na trasie Oliwa – Jelitkowo.

Historia linii 101
Linia 101, która do 1954 r. posiadała oznaczenie literowe „A”, została otwarta zaraz po zakończeniu wojny i połączyła Gdynię z Gdańskiem. Od Dworca PKP autobusy kursowały ulicami: w Gdyni – Dworcową, Starowiejską, Świętojańską, Gdańską (późn. al. Zwycięstwa), w Sopocie – 20 października (późn. al. Niepodległości), w Gdańsku – al. Grunwaldzką, al. Rokossowskiego (późn. al. Zwycięstwa), Błędnikiem, Podwalem Grodzkim, Kalinowskiego (późn. Targiem Rakowym), Okopową, do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (dziś Urząd Wojewódzki). Pod koniec lat 40., za przejazd całego odcinka z Gdańska do Gdyni trzeba było zapłacić 120 zł, z Gdańska lub Gdyni do Sopotu – 70 zł, a z Gdyni do Orłowa – 40 zł.

Do czasu uruchomienia pociągów elektrycznych w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego stulecia, linia ta traktowana była priorytetowo – wyjeżdżały na nią zawsze najnowsze autobusy, a jej częstotliwość wynosiła nawet 8 minut. W latach 50. i 60. pojazdy linii 101 kursowały również co pół godziny w noc sylwestrową, umożliwiając mieszkańcom dogodny powrót z balów. 13 grudnia 1981 r. w związku z wprowadzeniem stanu wojennego zawieszono linię 101, która i tak kursowała już z ograniczoną do 26 minut częstotliwością. 22 lipca 1986 r. linia 101 ponownie odrodziła się jako linia „A” i obsługiwana była przez Zakład Autobusowy WPK w Gdańsku. W 1990 r., przez kilka miesięcy, do momentu jej likwidacji pod koniec sierpnia, przewozy na linii „A” świadczyło MPK w Gdyni.

Linia 101, jako jedna z atrakcji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, reaktywowana została w 2010 roku z inicjatywy MZKZG.

Rozkład jazdy
Linia 101 będzie kursować 17 września od godz. 10:00. Autobusy zatrzymują się na wszystkich przystankach na trasie przejazdu.
Przebieg trasy: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Gdańsk Urząd Wojewódzki
Gdynia: pl. Konstytucji – 10 Lutego – Świętojańska – Al. Zwycięstwa
Sopot: Al. Niepodległości
Gdańsk: Al. Grunwaldzka – Al. Zwycięstwa – Błędnik – Podwale Grodzkie – Wały Jagiellońskie – Okopowa

Odjazdy z Dworca Głównego PKP w Gdyni oraz z Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku:

10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30.

Rozkład jazdy linii obsługiwanej zabytkowymi tramwajami. Linia będzie funkcjonować 17 września (sobota) na trasie Oliwa-Jelitkowo, w godz.: 10:45-19:00.

Mobilny Piknik
18 września (niedziela), od południa do godziny 17.00 zapraszamy wszystkich na Piknik Mobilności na ulicę Stągiewną. Podczas pikniku odbędą się m.in. pokazy akrobatyki rowerowej. Będzie też można uczestniczyć w akademii bezpiecznej jazdy, aby poczuć się pewniej na rowerze oraz nauczyć się go serwisować.

W południe przewodnik Aleksander Masłowski oprowadzi odwiedzających po Wyspie Spichrzów i jej najbliższym otoczeniu, opowiadając historię gdańskiej komunikacji i transportu, z uwzględnieniem tras, środków i urządzeń im służących.

Dzieci zbudują bezpieczne miasto na specjalnej makiecie oraz skorzystają z rowerków biegowych w strefie MP2K - Moje Pierwsze 2 Kółka. To jednocześnie nazwa kampanii edukacyjnej wprowadzającej najmłodsze dzieci w rowerowy świat poprzez jazdę na rowerkach biegowych tzw. „biegusach”. Dzięki niej rodzice dowiedzą się, czy już czas na zakup „biegusa”, a zaawansowani spróbują swych sił wśród rówieśników na torze przeszkód, ucząc się w ten sposób rywalizacji, ale również współdziałania.

Na dorosłych i dzieci czekają też rowery nietypowe z możliwością przejażdżki oraz rowery stacjonarne z blenderami do przygotowywania owocowych koktajli.

Edukatorzy Eduparku poprzez eksperymenty ukażą szkodliwość CO2, a Zarząd Transportu Miejskiego, Komenda Miejska Policji i Straż Miejska w Gdańsku poprowadzą tematyczne konkursy. Z przedstawicielami Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej porozmawiać będzie można o planowanej przebudowie Podwala Przedmiejskiego.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności w Gdańsku zakończy Dzień bez Samochodu. Kierowcy, którzy 22 września zostawią samochody w domach, będą mogli za darmo podróżować komunikacją miejską po okazaniu dowodu rejestracyjnego.

Dzień bez Samochodu – właściciele samochodów komunikacją miejską darmo!
Tradycyjnie, w Dniu bez Samochodu (22 września) każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, skorzystać będzie mógł z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami oraz pociągami SKM (w tym na linii PKM) na obszarze MZKZG.

ETZT 2016 (plakat) (1.99 MB)

Anna Dobrowolska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)