PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rozstrzygnięto konkurs na Menadżera Śródmieścia

Rozstrzygnięto konkurs na Menadżera Śródmieścia
Tomasz Wróblewski i Jakub Żelazny, czyli obaj kandydaci którzy przeszli postępowanie rekrutacyjne, otrzymali propozycję współpracy na stanowisku Pełnomocnika Prezydenta Miasta Gdańska ds. Śródmieścia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tomasz Wróblewski i Jakub Żelazny, czyli obaj kandydaci którzy przeszli postępowanie rekrutacyjne, otrzymali propozycję współpracy na stanowisku Pełnomocnika Prezydenta Miasta Gdańska ds. Śródmieścia.

- Ich głównym zadaniem będzie koordynowanie pracy wielu służb miejskich, imprez, praca u podstaw na niezmiernie ważnym obszarze Głównego Miasta. Swoją pracę rozpoczną z początkiem lutego, a do tego czasu szczegółowo zostanie z nimi określony zakres zadań i plan pracy na najbliższe pół roku. Obaj panowie mają bardzo różne doświadczenie i predyspozycje, dlatego będą się dobrze wzajemnie uzupełniać. Śródmieście to bardzo ważna część naszego miasta, która ma wiele potrzeb i problemów, stąd dwie dodatkowe pary rąk do pracy bardzo się przydadzą i przełożą na sprawne zarządzanie tym obszarem miasta, w tym skuteczne budowanie partnerstwa z lokalnym biznesem, mieszkańcami i organizacjami. Tym bardziej, że przygotowujemy się obecnie do ogromnej inwestycji, jaką jest rewaloryzacja Drogi Królewskiej oraz Długiego Pobrzeża – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Pełnomocnicy - wieloletni redaktor Gazety Wyborczej Trójmiasto i Dziennika Bałtyckiego, wykładowca Tomasz Wróblewski oraz architekt Jakub Żelazny przez najbliższe pół roku będą realizowali założenia i zadania wyznaczone przez prezydenta Gdańska, przygotowując miasto do kolejnego sezonu.

Już teraz zapraszamy przedstawicieli mediów na pierwszy obchód pełnomocników po Śródmieściu, który odbędzie się 2 lutego. O szczegółach spotkania poinformujemy odrębnym komunikatem.

Powołanie Menadżera Śródmieścia jest działaniem pilotażowym, które w przyszłości jeżeli się sprawdzi, zaimplementowane zostanie również na inne historyczne dzielnice Gdańska.

Inspiracją dla władz miasta do utworzenia takiego stanowiska jest tzw. Town Centre Management funkcjonujący w wielu miastach w Europie. Pełnomocnicy przejmą niektóre kompetencje np. ZDiZ, ale i ściśle współpracować będą z Wydziałem Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Pełnomocnicy ds. Śródmieścia, w pierwszej kolejności koordynować będą działania różnych jednostek Miasta Gdańska, w zakresie zarządzania terenem Śródmieścia, a ściślej terenem Głównego Miasta, Starego Miasta i fragmentem miasta położonym za Motławą. Kluczowym zadaniem będzie też dbałość o ład i porządek, a także przeciwdziałanie i porządkowanie niekorzystnych zjawisk takich jak: nielegalny handel, nielegalne reklamy, parkowanie pojazdów. W gestii Pełnomocników znajdzie się również podnoszenie standardów bezpieczeństwa oraz układu komunikacyjnego w tej części Gdańska, identyfikowanie i koordynowanie procesów rewitalizacyjnych, koordynowanie i nadzór nad organizacją wydarzeń odbywających się w tej przestrzeni miejskiej, podejmowanie debaty z mieszkańcami na temat wykorzystania przestrzeni wspólnej (w tym podwórek).

Praca pełnomocników odbiegać będzie od standardów, bowiem częścią ich obowiązków będą „obchody” i interwencje we współpracy z miejskimi instytucjami oraz spotkania z mieszkańcami i podmiotami, które prowadzą na tym terenie działalność

Jakub Żelazny (rocznik 1978)

Z wykształcenia architekt i inżynier budownictwa lądowego, absolwent Politechniki Gdańskiej. Ukończył także studia podyplomowe „ Zarządzanie rozwojem przestrzennym miast” na Politechnice Gdańskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu architektonicznym i budowlanym, głównie przy projektowaniu obiektów użyteczności publicznej. Posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. W latach 2007 – 2013 pracował w: Zakładzie Usług Technicznych w Gdańsku; Pracowni Projektowej Iluzja w Gdańsku oraz Studiu Projektowym OIKOS w Gdańsku. Od 2013 do 2014 roku zajmował stanowisko Zastępcy Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Rozstaje” w Gdańsku, gdzie zarządzał m.in. działem technicznym, administracją zasobów Spółdzielni oraz przygotowaniem inwestycji i remontów.

Tomasz Wróblewski (rocznik 1968)

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, magister Kształtowania i Ochrony Środowiska. W latach 1992-2003 dyrektor Agora SA, Oddział Gdańsk (m.in. wydawca Gazety Wyborczej). W latach 1992-2005 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Trójmiasto, a w 2012 roku zastępcy redaktora naczelnego Dziennika Bałtyckiego. Od 2006 do 2012 roku - właściciel jednego z gdańskich klubów w Gdańsku. Od 2013 roku jest wykładowcą w Wyższej Szkole Bankowej oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2013 Dyrektor Biura Prasowego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.