PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rondo w Letnicy: już od jutra z imieniem Tadeusza Mazowieckiego

Rondo w Letnicy: już od jutra z imieniem Tadeusza Mazowieckiego
Największe i najnowocześniejsze rondo w Gdańsku już od jutra będzie nosić imię Tadeusza Mazowieckiego. Zapraszamy na uroczystość nadania imienia w środę 31 sierpnia o godz. 11.30. Uroczystość odbędzie się na wysepce na środku ronda.

Przypomnijmy: na kwietniowej sesji Radni Miasta Gdańska, na wniosek Prezydenta Miasta oraz Pracodawców Pomorza, podjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy Rondo im. Tadeusza Mazowieckiego rondu turbinowemu w Gdańsku Letnicy.

Rondo położone jest na skrzyżowaniu ulic Marynarki Polskiej i Wielopole, w pobliżu Stadionu Energa Gdańsk, przy wyjeździe z otwartego w niedzielę 24 kwietnia tunelu pod Martwą Wisłą. Jest największym rondem w Gdańsku.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku, a zmarł 28 października 2013 roku w Warszawie. W uzasadnieniu uchwały przypomniano drogę życiową pierwszego polskiego niekomunistycznego premiera po II wojnie światowej, działacza Solidarności (któremu Związek powierzył funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, pierwszego legalnie wydawanego ogólnopolskiego pisma „Solidarności”), który stworzył także Unię Demokratyczną i kierował nią, a następnie Unią Wolności (do 1995 roku).

Uzasadnienie uchwały przypomina także, że Tadeusz Mazowiecki „w sierpniu 1980 r. był wśród inicjatorów apelu polskich intelektualistów wspierających strajkujących w Gdańsku robotników i wraz z Bronisławem Geremkiem zawiózł ten apel do Stoczni. Poproszeni przez Lecha Wałęsę o pomoc doradczą utworzyli Komisję Ekspertów przy Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym. Mazowiecki został jej przewodniczącym. Odegrał wielką rolę w poszukiwaniu formuł i zapisów, które znalazły się w kluczowych punktach Porozumienia Sierpniowego”.

Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze