Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rewitalizacja Domu Zdrojowego w Gdańsku Brzeźnie

W środę 26 lipca o godz. 14.00 w Domu Zdrojowym w Brzeźnie zostaną podpisane 3 umowy na dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jedna z umów będzie dotyczyła kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska. Zadanie obejmuje wykonanie prac termomodernizacyjnych w 22 obiektach w tym m.in. w Domu Zdrojowym w Gdańsku Brzeźnie.

A
A

Prace modernizacyjne określone w umowie są elementem rewitalizacji zabytkowego Domu Zdrojowego. W czerwcu 2017 r. rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną i zagospodarowanie tego obiektu.

- Zgodnie z obietnicą krok po kroku zbliżamy się do przywrócenia świetności dawnego Domu Zdrojowego w Brzeźnie. W czerwcu podpisaliśmy list intencyjny z prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Danutą Grodzicką-Kozak i przedstawiliśmy zwycięską koncepcję architektoniczną – wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej – Równolegle pozyskujemy finansowanie zarówno na inwestycję, jak i funkcjonowanie obiektu. Elementem tej układanki są umowy na termomodernizację budynku w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

W Domu Zdrojowym w nowej odsłonie zaplanowano Centrum Edukacji Ekologicznej. Znajdą się tam sale warsztatowe, 60 miejsc noclegowych, restauracja. Budowa miałaby ruszyć pod koniec przyszłego roku, a otwarcie nastąpić w 2020 r.

Architekci dużą wagę przywiązali do podkreślenia historycznej architektury budynku, m.in. chcą wyeksponować przy użyciu szkła i światła drewniane balustrady na werandach. Zagospodarowany zostanie także teren wokół Domu Zdrojowego. Przed wejściem odtworzony zostanie ogród w jego historycznym kształcie, powstanie też niewielki parking i zadaszona klasa plenerowa. W altanie topolowej zawisną hamaki, a obok stanie herbarium i leżaki. To będzie nie tylko centrum edukacyjne dla dzieci z Gdańska i całego Pomorza, ale i miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Alicja Bittner (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)