Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Prezydent Kowalczuk stracił ponad siedem litrów krwi…

…ale nie żałuje, ponieważ zrobił to dobrowolnie i w słusznej sprawie! A to nie koniec – jutro (wtorek 24 listopada) znowu odda krew podczas IX Ambulansowego Poboru Krwi w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku przy ul. Elbląskiej 54/64 o. godz. 13.15. Autokar, w którym można oddać krew, stał będzie przy szkole w godzinach 8.30-13.30.

A
A

Zastępca prezydenta ds. polityki społecznej oddał już ponad siedem litrów krwi i jutro otrzyma tytuł oraz odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” (dawniej III stopnia), nadawane przez Polski Czerwony Krzyż mężczyznom, którzy oddali co najmniej 6 litrów krwi (w przypadku kobiet jest to 5 litrów – szczegółowe zasady i tryb przyznawania odznaki reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r.).
- Dar krwi jest najcenniejszym darem, bo ratuje życie – podkreśla Kowalczuk. – Sam od kilku lat oddaję regularnie krew dla potrzebujących i gorąco namawiam do honorowego krwiodawstwa.
Warto podkreślić, że prezydent Kowalczuk posiada rzadką grupa krwi, z której – ze względu na jej właściwości – przygotowywane są preparaty ratujące życie niemowlętom.

Jedyna taka szkoła
Nieprzypadkowo w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku odbędzie się już IX Ambulansowy Pobór Krwi. W tej placówce istnieje bowiem Klub Honorowych Dawców Krwi PCK, który działa bardzo prężnie pod kierunkiem nauczyciela Sławomira Bochniaka. Za stworzenie i kierowanie klubem oraz za niestandardową promocję szkolnictwa zawodowego i krwiodawstwa w mediach społecznościowych, Sławomir Bochniak otrzyma jutro Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska.
Uroczyste spotkanie w ramach Dni Honorowego Krwiodawstwa odbędzie się jutro w Zespole Szkół Samochodowych o godz. 14.00.

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku: http://hdk.zss.gda.pl/ lub https://www.facebook.com/khdk.zss?fref=ts


Urzędnicy także oddają krew
W czerwcu tego roku grupa pracowników gdańskiego magistratu powołała Klub Honorowego Dawcy Krwi. To kontynuacja akcji z ubiegłego roku, w trakcie której na parkingu Urzędu Miejskiego pojawił się krwiobus. Pracownicy magistratu nie chcieli by akcja miała charakter jednorazowy i dlatego właśnie powołali Klub, którego członkiem jest m.in. prezydent Paweł Adamowicz.
Więcej informacji o Klubie Honorowego Dawcy Krwi w UMG:
https://www.gdansk.pl/urzad/nasze-miasto,512,37703.html

Dariusz Wołodźko (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 3/2020

Herold Gdański nr 3 2020
Herold Gdański nr 3 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 3/2020 (3.6 MB)