Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

#PoBurzy – codziennie pomagamy, a dzięki Waszej pomocy jutro rusza konwój

Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK codziennie koordynuje pracę osób niosących pomoc, codziennie wpływają też na konto organizacji kolejne kwoty, dzięki którym poszkodowani otrzymują wsparcie. Jutro, w sobotę 19 sierpnia o godz. 10.15 spod budynku Magazynu PCK (ul. Harfowa 58 w Gdańsku) wyruszy konwój humanitarny do 8 gmin. Zapraszamy na konferencję prasową, podczas której o szczegółach pomocy opowiedzą zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk, Prezes PCK Stanisław Kracik oraz Prezes Pomorskiego Oddziału PCK Marzena Dobrowolska.

A
A

W sobotę, 19 sierpnia rano konwój humanitarny PCK przewiezie materiały pomocowe do Gmin: Parchowo, Studzienice, Lipusz, Dziemiany, Brusy, Czersk, Sulęczyno, Stężyca. W konwoju zostaną przekazane najpotrzebniejsze artykuły dla mieszkańców zniszczonego terenu, które kupiliśmy za zebrane pieniądze – informuje Prezes Pomorskiego Oddziału Okręgowego Marzena Dobrowolska.

W Pomorskim Oddziale Okręgowym PCK zostało powołane Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK, które koordynuje działania ratownicze i pomocowe PCK na terenie naszego województwa. Działania pomocowe trwają nieprzerwanie od niedzieli. Wolontariusze i pracownicy PCK pomagają usuwać skutki nawałnic. Poza wolontariuszami z Oddziałów na miejscu są także wolontariusze z innych województw chcący włączyć się do pomocy PCK. Łącznie do pomocy zgłosiło się już blisko 4tys. wolontariuszy PCK z czego około 80-120 pracuje każdego dnia.
Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego PCK w dniu dzisiejszym wysłało kolejne 7 agregatów do Gminy Lipusz i Gminy Parchowo. Przygotowano też ok 100 kanistrów 20 litrowych z paliwem do agregatów i pił.

Pomoc dla dzieci
Ważnym elementem naszego zaangażowania jest wspólna inicjatywa mieszkańców i organizacji pozarządowych pod nazwą #GdańskDlaDzieci którą wspierają władze wojewódzkie oraz władze miasta Gdańska. W ramach działania stworzyliśmy 100 miejsc dla dzieci z terenów objętych klęską, które będą mogły spędzić ostatni tydzień wakacji w mieście Gdańsku. Rodzicom pozwoli to skupić się na usuwaniu szkód, a dzieciom zregenerować siły i zapomnieć o niedawnej tragedii.

Pomoc rzeczowa
Dary rzeczowe można przekazywać przez całą dobę do Pomorskiego Oddziału Okręgowego PCK przy ulicy Kurkowej 8, skąd będą transportowane do potrzebujących pomocy. Najbardziej potrzebne są: kanistry do paliwa, żywność sucha długoterminowa, baterie, koce, ręczniki, płyny do naczyń, rękawiczki materiałowe (robocze), ręczniki kuchenne, środki higieny osobistej, paliwo do pił i agregatów (benzyna 95), olej do smarowania łańcuchów do pił.

Zebraliśmy już ponad 100 tys. zł
Do godziny 11:00 do PCK wpłynęło już 101.751,36 zł w formie finansowej oraz dary wartości około 50 tys. zł. Duża część zebranych środków została już wydatkowana: artykuły katastroficzne, czyli latarki, karnistry do paliwa, agregaty, rękawiczki materiałowe, oleje do pił, benzyna 95, olej napędowy, łopaty, szpadle, łańcuchy do pił, butle gazowe (puste), kuchenki turystyczne, piły spalinowe, wodery, siekiery, kaski oraz artykuły pomocowe, czyli, woda, napoje gazowane, środki higieny osobistej, pasta do zębów, proszek do prania, szampony, papier toaletowy, kołdry, ręczniki, ścierki, środki czystości, koce, plastikowe miski i kubki jednorazowe.
W najbliższym czasie na stronie PO PCK zostanie opublikowane szczegółowe rozliczenie ze skanami wszystkich Faktur i rachunków.

Potrzebne dalsze wpłaty – na co?
- Apelujemy o kolejne wpłaty abyśmy mogli jeszcze skuteczniej świadczyć pomoc – mówi Kamil Żuk, dyrektor oddziału PCK. - Na tę chwilę zbieramy środki na zakup kanistrów do paliwa oraz samego paliwa, którego brakuje.

Jak pomóc?
Zapraszamy wszystkich do włączenia się do akcji #PoBurzy. Można to zrobić na trzy sposoby:
Zostań wolontariuszem PCK i włącz się do akcji pomocowej organizowanej przez PCK. Zgłoszenia gdansk@pck.org.pl lub telefonicznie 533 374 432
Wesprzyj akcje wpłacając darowiznę na numer rachunku bankowego 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 oraz za Lub za pośrednictwem portalu zrzutka.pl https://pomagam.zrzutka.pl/na-ratunek-po-burzy-guab73
Przekaż darowiznę rzeczową kontaktując się z naszym oddziałem gdansk@pck.org.pl lub 533 374 432.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się do #PoBurzy i dodania na swoich profilach zdjęcia z informacjami jak można wesprzeć poszkodowanych. Wzór kartki do pobrania www.pck-gdansk.org.pl/poburzy.pd

Numer alarmowy czynny przez całą dobę pod które można zgłaszać prośby o pomoc oraz deklaracje pomocy to 533 374 432

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)