PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Otwarcie pierwszej w kraju szkoły metropolitalnej

Otwarcie pierwszej w kraju szkoły metropolitalnej
Zapraszamy na uroczystość otwarcia pierwszej w Polsce Metropolitalnej Szkoły Podstawowej w Kowalach. Pierwszy dzwonek w szkole zabrzmi 3 września o godz. 11.30.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po raz pierwszy w Polsce trzy samorządy - Gmina Kolbudy, Miasto Gdańsk oraz Gmina Pruszcz Gdański – zdecydowały się na wspólną budowę placówki oświatowej. Przedsięwzięcie to pokazuje, że współpraca sąsiadujących gmin również w obszarze oświaty może stanowić wartość dodaną. Mamy nadzieję, że zrealizowany projekt pokazuje, jak ważna i owocna może być współpraca w ramach naszej Metropolii.

Uroczystość otwarcia Metropolitalnej Szkoły Podstawowej w Kowalach rozpocznie się 3 września o godzinie 10:00 mszą św. w kościele pw. Św. Kingi w Kowalach (Plac Św. Kingi 1, Kowale). Na godzinę 11:30 przewidziano początek uroczystości na terenie Metropolitalnej Szkoły Podstawowej w Kowalach (ul. Apollina 7, Kowale).

 

METROPOLITALNA SZKOŁA PODSTAWOWA W KOWALACH

W wyniku porozumienia trzech samorządów – Gminy Kolbudy, Miasta Gdańsk oraz Gminy Pruszcz Gdański – na terenie Kowal (gmina Kolbudy) powstała pierwsza w Polsce Metropolitalna Szkoła Podstawowa. Łączny koszt inwestycji to ok.39,3 mln zł

Do dyspozycji uczniowie będą mieć budynek dydaktyczny oraz salę gimnastyczna z aulą widowiskową. Szkoła składa się z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków. W jednym budynku mieszczą się sale dydaktyczne, biblioteka i świetlica. W drugim budynku znajdzie się sala gimnastyczna z aulą widowiskowo-konferencyjną, stołówką oraz kuchnią. Oprócz tego uczniowie do dyspozycji będą mieli boiska sportowe: boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka, tenis), bieżnię i skocznię do skoku w dal, a także plac zabaw.

Budynki Szkoły w Kowalach zostały dostosowane do reformy oświaty, czyli do przyjęcia większej liczby uczniów niż planowano – zamiast klas I – VI, będą klasy I - VIII. Z powodu konieczności dostosowanie obiektu szkoły do nowej funkcji  prace przy drugim budynku potrwają jeszcze kilka miesięcy.
Realizację inwestycji w imieniu trzech gmin prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Udział poszczególnych stron w realizacji zadania został określony procentowo (w zależności od liczby uczniów pochodzących z danej gminy):
- 35,19% - Gmina Kolbudy
- 27,49% - Gmina Pruszcz Gdański
- 37,32% - Gmina Miasta Gdańska

 

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze