PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie: obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście". Podobnie jak w zeszłym roku, wyjątkowa dzielnica Gdańska – Dolne Miasto – stała się inspiracją do powstania prac artystycznych wykorzystujących medium komiksu.

A
A

Zapraszamy na drugą odsłonę projektu "Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie: obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście". Podobnie jak w zeszłym roku, wyjątkowa dzielnica Gdańska – Dolne Miasto – stała się inspiracją do powstania prac artystycznych wykorzystujących medium komiksu.

"Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie: obrazkowy przewodnik po Dolnym Mieście" to multimedialny projekt artystyczno-edukacyjny, na który składają się warsztaty z młodzieżą i prezentacja komiksowych opowieści o Dolnym Mieście. Murale oraz towarzyszące im komiksy zaprezentowane zostaną już w najbliższą środę 10 września.

Wernisaż wystawy plenerowej:
Czas: 10 września (środa) godzina 17.00
Miejsce: wyjście z tunelu w kierunku ul. Łąkowej przy przystanku tramwajowym Akademia Muzyczna

Wystawa dostępna w przestrzeni miejskiej Dolnego Miasta od 10 września do 10 października 2014.

Organizatorem projektu dofinansowanego przez Urząd Miejski w Gdańsku jest Fundacja Kultopia. Warsztaty i wernisaż odbyły się dzięki współpracy z Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej "Mrowisko" - "Centrum Reduta".

- Główną bohaterką projektu jest Nadia, mała dziewczynka, która zaproponuje swoją własną wizję rewitalizacji Dolnego Miasta! Jej obrazkowe wcielenie - w formie komiksowych plansz zawieszonych na ścianach budynków, lub w innych ciekawych miejscach - uzupełni malarstwo ścienne w postaci murali – mówi Marek Kraska z Fundacji Kultopia.

Autorami murali są artyści i prowadzący warsztaty, Weronika Lipniewska i Dominik Rudasz oraz dzieci z Dolnego Miasta. Twórcami komiksów są: scenarzysta Piotr Szulc i rysownik Kuba Babczyński. Twórców spotkać będzie można podczas środowego wernisażu.

- Mapa z kolejnymi punktami rewitalizacji naszej bohaterki, umieszczona zostanie w rozpoczynającym trasę komiksie (wyjście z tunelu w kierunku ul. Łąkowej przy przystanku tramwajowym Akademia Muzyczna), jako jeden z jego kadrów. Trafi ona także na specjalną ulotkę udostępnioną w gdańskich kawiarniach, pubach i punktach informacji turystycznej. Ponadto będzie do ściągnięcia na blogu projektu – zapowiada Kraska.

Swoje ściany na powstanie murali i prezentację projektu użyczyło m.in. Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Motława”. A inspiracji oraz konsultacji merytorycznych dotyczących Dolnego Miasta dostarczyli Opowiadacze Historii.

Ulotka z mapką wystawy na www.komikswmiescie.blogspot.com

Kontakt:

www: www.komikswmiescie.blogspot.com

facebook.com/FundacjaKultopia

e-mail: komikswmiescie@gmail.com

Kontakt dla mediów:

Marek Kraska

Fundacja Kultopia

tel. 503 144 771

marek.krassus@gmail.com