Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Masz zawód, masz pracę - „Tydzień Zawodowca” w Gdańsku

Wpisując się w ustanowiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rok Szkoły Zawodowców gdańskie szkoły zawodowe organizują w marcu „Tydzień Zawodowca”. Odbędzie się on w dniach 16-21 marca. To niebywała okazja, by przyjrzeć się jak funkcjonują szkoły zawodowe, w jakich profesjach kształcą uczniów, jacy pracodawcy współpracują z gdańskimi zawodowcami, jak wygląda możliwość znalezienia pracy w konkretnym zawodzie. W roku szkolnym 2015/2016 szkoły zawodowe zaoferują ponad 1000 miejsc dla nowych uczniów!

A
A

Wpisując się w ustanowiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rok Szkoły Zawodowców gdańskie szkoły zawodowe organizują w marcu „Tydzień Zawodowca”. Odbędzie się on w dniach 16-21 marca. To niebywała okazja, by przyjrzeć się jak funkcjonują szkoły zawodowe, w jakich profesjach kształcą uczniów, jacy pracodawcy współpracują z gdańskimi zawodowcami, jak wygląda możliwość znalezienia pracy w konkretnym zawodzie. W roku szkolnym 2015/2016 szkoły zawodowe zaoferują ponad 1000 miejsc dla nowych uczniów!

Kształcenie zawodowe przeżywa renesans. Na tym poziomie nauczania w gdańskich  szkołach uczy się aktualnie ponad 7400 osób. W ofercie placówek jest blisko sto zawodów! W nowym roku szkolnym 2015/2016 oferta szkół prowadzonych przez Gminę Miasta Gdańska się ma poszerzyć się o kolejne: technik turystyki wiejskiej, mechanik motocyklowy, technik gazownictwa, technik cyfrowych procesów graficznych, technik procesów introligatorskich.

- Kształcenie zawodowe to niezwykle istotny element gdańskiej edukacji. Absolwenci szkół zawodowych są niemal pewni, że po zakończeniu edukacji znajdą zatrudnienie. Dlatego Miasto Gdańsk przygotowało kompleksową ofertę dla gimnazjalistów, kończących kolejny etap kształcenia, by mieli okazję poznać prawdziwe oblicze szkół zawodowych – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – A nasze szkoły są coraz bardziej nowoczesne, kreatywne, dysponują nowoczesnymi pracowniami i przez współpracę z pracodawcami kształcą kadry, których rynek potrzebuje. I to właśnie chcemy pokazać podczas „Tygodnia Zawodowców”.

W ramach „Tygodnia Zawodowca” zaplanowano w Gdańsku wiele wydarzeń: spotkania z pracodawcami współpracującymi ze szkołami, dzień otwarty dla uczniów, targi pracodawców szkolnictwa zawodowego, a także galę, podczas której specjalną nagrodę/statuetkę „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole  Zawodowej” otrzymają te firmy, które w ramach swojej działalności szczególny nacisk kładą na współpracę ze szkołami zawodowymi.

- Dzięki zaangażowaniu pracodawców wielu absolwentów znajduje zatrudnienie – dodaje Piotr Kowalczuk. – Dlatego chcemy docenić tych, bez których to kształcenie nie miałoby sensu.

Inauguracja „Tygodnia Zawodowca” zaplanowana jest 16 marca. W południe w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 planowane jest podpisanie porozumienia szkoły z Grupą Lotos. - Porozumienie to wpłynie na podniesienie poziomu jakości kształcenia w naszej placówce i przygotowanie odpowiednio wykwalifikowanej kadry dla jednego z największych pracodawców Pomorza – zaznacza Barbara Mizerska, dyrektor CKZiU nr 2.

17 marca zaplanowany jest z kolei Dzień otwarty Stoczni Gdańsk i GSG Towers. Zgłoszeni wcześniej uczestnicy odwiedzą hale produkcyjne, poznają specyfikę wytwarzanych  produktów, dowiedzą się jak wygląda system pracy i możliwa ścieżka rozwoju kariery.

18 marca w Technikum Łączności zostaną wręczone statuetki „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole  Zawodowej”.  Zgłoszenia do nagród przyjmowane są do 6 marca.

Kolejny dzień „Tygodnia Zawodowca” to Dzień Techniki organizowany przez Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące CONRADINUM, gdzie w godz. 9.00-14.00 będzie można odwiedzać stoiska firm, wziąć udział w prelekcjach i pokazach. 19 marca szkoła udostępni zwiedzającym pracownie specjalistyczne i planuje zorganizować konkursy dla uczniów. Gośćmi wydarzenia będą przedstawiciel Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki i przedstawiciel Związku Pracodawców Forum Okrętowego Jerzy Czuczman.

20 marca w Pomorskich Szkołach Rzemiosł i Centrum Kształcenia Praktycznego odbędą się Targi Szkół Zawodowych i Pracodawców, gdzie swoją ofertę pokażą wszystkie gdańskie szkoły i współpracujące z nimi firmy.

„Tydzień Zawodowca” zakończy się 21 marca Dniami Otwartymi wszystkich piętnastu szkół biorących udział w przedsięwzięciu. Będzie je można odwiedzać w godz. 10.00-14.00.

- Serdecznie zapraszam, na gdański „Tydzień Zawodowca”. Poprzez jego organizację chcemy pokazać, że warto obrać ścieżkę edukacji zwieńczoną zdobyciem konkretnego zawodu - dodaje Piotr Kowalczuk. 

 

 „Tydzień Zawodowca”    16- 21 marca

  • 16.03.2015 – Inauguracja „Tygodnia Zawodowca” w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 - podpisanie porozumienia z  firmą Grupa LOTOS SA
  • 17.03.2015 – Dzień otwarty w Stoczni Gdańsk i GSG Towers  przy współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1
  • 18.03.2015 – Uroczysta Gala wręczenia statuetek „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole  Zawodowej” w Zespole Szkół Łączności
  • 19.03.2015 -  Dzień Techniki -  Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące CONRADINUM
  • 20.03.2015 – Targi  Szkół Zawodowych i Pracodawców w Pomorskich Szkołach Rzemiosł i Centrum Kształcenia Praktycznego  w godzinach  9:00-15:00
  • 21.03.2015 – Dni otwarte  wszystkich gdańskich szkół zawodowych w godzinach 10:00-14:00

W dniach od 16.03.2015 do. 18.03.2015 wizyty uczniów gimnazjów u pracodawców.

Plakat do pobrania
Plakat do pobrania
MK

Magdalena Kuczyńska

Biuro Prasowe

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)